Wielki Tydzień - co się dzieje i jakim wydarzeniem z życia Jezusa to odpowiada?

i

Autor: Fot. East News / Marek BAZAK Obraz - Ostatnia Wieczerza

Wielki Tydzień - co się dzieje i o jakich wydarzeniach z życia Jezusa odpowiada?

2018-03-28 16:56

Wielki Tydzień to najważniejszy czas w roku dla katolików. Każdy dzień poświęcony jest innemu wydarzeniu związanemu z Chrystusem. Co dzieje się w kościele? Przeczytajcie na ESKA.pl 

Zanim zaczniemy świętować Wielkanoc, przed nami cały długi Wielki Tydzień. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończy po 7 dniach Niedziela Wielkanocna. Zanim wybierzemy się do kościoła, poświecimy jajeczka i usiądziemy z bliskimi do stołu, warto wiedzieć, co upamiętniają kolejne dni tego wydarzenia i jakie obrządki mają miejsce w kościele. Czym zajmował się Jezus i jego uczniowie?

Wielki Tydzień - kiedy jest i co oznaczają poszczególne dni?

Autor: brak danych

  Wielki Tydzień to najważniejszy czas dla katolików. Wtedy to przygotowują się do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna go tak zwana Niedziela Palmowa. Wspominamy wtedy wjazd Jezusa do Jerozolimy na osiołku i gałązki jakie przed nim słał tłum. Wierzący na całym ś

Wielki Tydzień - co symbolizują kolejne dni? 

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która przypomina o przyjeździe Jezusa do Jerozolimy. Było on witany przez wszystkich przy pomocy gałązek palmowych. Na ich pamiątkę przychodzimy teraz do kościoła i święcimy specjalne ozdobne palemki. 

Wielki Poniedziałek - Jerozolima przygotowywała się do świąt. Jezus przeklął drzewo figowe, które natychmiast uschło. Wydarzenie to interpretowane jest jako cud-kara.

Wielki Wtorek - Jezus wygłaszał mowę o końcu świata. Wyróżnił również ubogą wdowę, która złożyła skromną ofiarę do skarbony mówiąc: 'Ta wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich'. Tego też dnia zapowiedział zdradę Judasza.

Wielka Środa - nazywana jest również dniem Judasza. To właśnie wtedy zdecydował o wydaniu Jezusa. W kościele odczytuje się ewangelię Mateusza, który opowiada o tym zdarzeniu.

Wielki Czartek - To czas, który Jezus spędzał w gronie najbliższych. Wtedy też miejsce miała słynna Ostatnia Wieczerza, którą spożywać miał ze swoimi uczniami. 

Wielki Piątek - Jezus został aresztowany z nocy z czwartku na piątek. Wtedy też odbyło się jego przesłuchanie i decyzja o uśmierceniu. W kościele nie odprawiamy tego dnia mszy, a obrzędy kończy procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplicy Grobu Pańskiego. Na pamiątkę ukrzyżowania Chrystusa odprawia się przez miesiąc poprzedzający Wielkanoc tak zwane Drogi Krzyżowe. 

Wielka Sobota - to w kościele czas oczekiwania, święcenia darów i trwania przy grocie chrystusowej. Starożytna katecheza głosi, że tego dnia Jezus zstąpił do otchłani, z której wyprowadził pierwszego człowieka - Adama. 

Wielkanoc - To dzień zmartwychwstania Jezusa, który objawił się kobietom i swoim uczniom. 

Wielkanoc - błędy, które popełniasz, a nie masz o tym pojęcia

Autor: brak danych

  Wielkanoc to okres wielu ważnych ceremonii i wydarzeń. Wszystkie mają swoje utrwalone w polskiej tradycji nazwy. Okazuje się jednak, że często mamy problemy z ich pisownią! Zdarza się, że nie wiemy, co zapisuje się z wielkiej litery i gdzie trzeba wstawić myślnik. Na ESKA.pl ze