Wielkanoc. Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź nie jest oczywista!

i

Autor: Pixabay

Święta 2025

Wielkanoc. Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź nie jest oczywista!

2025-04-17 15:12

Nadchodzi Wielkanoc. Przed obchodami świątecznej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, czyli najważniejszego dnia w kalendarzu Kościoła katolickiego, wierni będą też uczestniczyć w uroczystościach związanych z Triduum Paschalnym. Czy w Wielki Piątek, czyli jego drugi dzień, obecność w kościele jest obowiązkowa? Przytaczamy szczegółowe informacje.

W tym roku Triduum Paschalne rozpoczyna się 17 kwietnia. Najważniejszym dniem w Kościele katolickim jest natomiast Niedziela Wielkanocna, która przypada na 20 kwietnia 2025 roku. Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? To święto, podczas którego szczególną uwagę wierni zwracają na ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Obchody różnią się od innych dni świątecznych w chrześcijaństwie.

Wielkanoc 2025 w domu Martyniuków. Jak będą wyglądały święta u Zenka i Danuty?

Wielki Piątek w kościele

Tegoroczne obchody wypadają 18 kwietnia. Tego dnia nie odbywają się żadne Msze święte. Mogą one zostać odprawione jedynie w bardzo szczególnych okolicznościach; chociażby w 2009 roku Watykan zgodził się na pogrzeb ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Od rana trwają Adoracje Najświętszego Sakramentu. Natomiast po południu odprawiana jest Liturgia Słowa Bożego. W jej trakcie kapłan ma na sobie szatę w kolorze czerwieni, która symbolizuje zwycięstwo miłości Chrystusa na Krzyżu. Charakterystyczny jest też moment położenia się krzyżem przed ołtarzem. Nie używa się dzwonków ani żadnych instrumentów muzycznych, część pieśni jest pomijana. Po odczytaniu z Ewangelii opisu Męki Pańskiej następuje kazanie i Adoracja Krzyża. W trakcie Eucharystii rozdawane są natomiast hostie konsekrowane dzień wcześniej, gdyż w Wielki Piątek trwa zakaz sprawowania sakramentów, z wyjątkiem namaszczenia chorych. Pod koniec uroczystości Wieczorem wierni katoliccy mogą udać się na Drogę Krzyżową.

Czy obecność jest obowiązkowa? Nie, ponieważ ani nie odbywają się Msze święte, ani Kościół katolicki nie uznaje Wielkiego Piątku za święto nakazane. Obowiązuje jednak wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post, a wierni - ze względu na pokutny charakter dnia - nie powinni uczestniczyć w zabawach.

Po Wielkim Piątku następuje Wielka Sobota, podczas której tradycja nakazuje poświęcić pokarmy, które obchodzące Wielkanoc osoby spożyją podczas śniadania w niedzielę.

Zobacz też: SMS na Wielkanoc 2025 - najpiękniejsze życzenia wielkanocne do wysłania

Wielki Quiz PRL: Jak obchodzono Wielkanoc w Polsce Ludowej? Zmierz się z pytaniami!
Pytanie 1 z 20
Jakie trudności mogły napotkać osoby chcące kupić składniki na tradycyjne wielkanocne potrawy w PRL?
QUIZ PRL. Wielkanoc w PRL-u