Wielkanoc - czemu jest świętem ruchomym?

i

Autor: fot./freeimages.com/Justine FG Wielkanoc

Wielkanoc - czemu jest świętem ruchomym?

2019-04-20 9:57

To najważniejsze dla chrześcijan święto wypada każdego roku w innych dniach. Wielkanoc jest tak zwanym świętem ruchomym, więc w przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia i wielu innych uroczystości, nie ma stałej daty. Dlaczego tak jest? jeśli nurtuje was to pytanie, odpowiedzi udzielimy wam na ESKA.pl.

Wielkanoc - czemu jest świętem ruchomym? Na pewno wiele osób zadaje sobie takie pytanie. I nic dziwnego, bo zasady dotyczące wyznaczania daty święta ruchomego, jakim jest Wielkanoc, są dość niejasne. Okazuje się, że aby wyjaśnić przyczynę ustalania za każdym razem innej daty Świąt Wielkanocnych, trzeba sięgnąć głęboko w przeszłość. W naszym artykule postaramy się przedstawić wam jasną odpowiedź.

Przeczytaj też: Pisanki na Wielkanoc - pomysły na kraszanki, ażurowe, z papieru, Decoupage, ze sznurka

Czy znasz polskie zwyczaje wielkanocne?

Pytanie 1 z 10
W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć:

Czemu Wielkanoc nie ma stałej daty?

Tradycja chrześcijańska mówi, że ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce trzy dni przed obchodzonym przez Żydów świętem Paschy. Ta uroczystość wypada w pierwszą wiosenną pełnię księżyca. Religijny kalendarz hebrajski jest kalendarzem lunarno-solarnym. Daty są więc zależne od faz księżyca i położenia słońca. Pascha wypada w nim 14. dnia żydowskiego miesiąca nisan.

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że święto zmartwychwstania Chrystusa będzie obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Należało więc przeliczać kalendarz żydowski na chrześcijański i trzymać się warunku obchodzenia Wielkanocy w niedzielę po pierwszym dniu Paschy. 14 nisan wypada w marcu lub kwietniu. Stąd też Wielkanoc możemy obchodzić najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Warto pamiętać, że z datą Wielkanocy powiązane są terminy większości ruchomych świąt.