Wielkanoc to dla wielu osób najradośniejsze święta w roku. Choć nie towarzyszy im odświętnie ubrana choinka z prezentami, ani kolędy, to trzeba przyznać, że i ten czas ma wiele pięknych i podniosłych zwyczajów, które sprawiają, że wielkanocne dni są tak wyjątkowe.
Wielkanoc kojarzy się z wiosenną aurą i przyrodą budzącą się do życia. Zresztą, nie brakuje tu symboli, które oznaczają odrodzenie, jak np. jajka, kurczaki i zajączki. Trudno też oprzeć się wielkanocnym przysmakom, jak aromatyczne mięsiwa czy pyszne, słodkie wypieki. Nie da się zaprzeczyć, że Wielkanoc to święto, któremu towarzyszy niepowtarzalna, bardzo radosna atmosfera.
Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty w kalendarzu?
W odróżnieniu od Bożego Narodzenia, Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że w każdym roku wypada w innym terminie. Zasada ta obowiązuje już od IV w. n.e., kiedy podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, wypadającej po nadejściu wiosny. W praktyce oznacza to, że święta wielkanocne mogą wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Mimo upływu lat, w obliczaniu konkretnej daty Wielkanocy wciąć bazujemy na danych sprzed wieków, ustalonych przez ówczesnych astronomów.
Wielkanoc 2025 – kiedy przypada?
W 2025 roku Wielkanoc wypada 20 kwietnia, czyli w trzecią niedzielę tego miesiąca. Ponieważ jest to święto przypadające na dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawcy nie są zobowiązani do oddania pracownikom dodatkowego dnia wolnego.
Drugi dzień świąt wielkanocnych, czyli Poniedziałek Wielkanocny, przypada 21 kwietnia 2025 roku. W przeciwieństwie do niedzieli wielkanocnej, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że osoby zatrudnione na etacie mają zagwarantowany dzień odpoczynku. Zgodnie z przepisami, święto wypadające w inny dzień niż niedziela obniża tygodniowy wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Czy Wielki Piątek to dzień wolny?
Wielki Piątek, który w 2025 roku przypada 18 kwietnia, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Polsce. Mimo to niektórzy pracodawcy decydują się na przyznanie swoim pracownikom wolnego w ramach dodatkowego benefitu. W wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Norwegia, dzień ten jest oficjalnym świętem i dniem wolnym od pracy.
Prawosławna Wielkanoc 2025 – kiedy obchodzimy?
W 2025 roku zarówno katolicka, jak i prawosławna Wielkanoc przypadają tego samego dnia – 20 kwietnia. Jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ zazwyczaj różnice w kalendarzach powodują, że święta te obchodzone są w różnych terminach.