Rok szkolny 2021/22 - zmiany, jakie zostały zapowiedziane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, mogą mocno zaskoczyć wszystkich uczniów. Zgodnie z zapowiedziami rok szkolny 2021/22 rozpoczął się 1 września w trybie stacjonarnym i na ten moment nic nie wskazuje na to, by niebawem miało się to zmienić. Minister edukacji Przemysław Czarnek w wielu wywiadach zapewnił, że sytuacja epidemiologiczna jest w tym momencie na takim poziomie, iż nie ma konieczności zawieszania zajęć odbywających się w szkołach i powrotu do nauki zdalnej. Szef resortu przewiduje, że uczniowie dokończą rok szkolny w tradycyjnej formie.
Powrót do placówek nie jest jedyną zmianą, jaka czekała na uczniów. Ministerstwo opublikowało rozporządzenie dotyczące nowego kanonu lektur szkolnych, jak również odbywania się zajęć WDŻ. Wprowadzona zmiana polega dokładnie na wykreśleniu zalecenia realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej.
WDŻ już nie na ostatniej, ani na pierwszej lekcji
Do tej pory zajęcia w ramach wychowania do życia w rodzinie odbywały się na pierwszej lub na ostatniej lekcji. Od 1 września 2021, zgodnie z podpisywanym w sierpniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki rozporządzeniem, przedmiot może być prowadzony o różnych godzinach.
Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele - można przeczytać.
Warto wspomnieć, że przedmiot WDŻ, którego celem jest przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, jest jednym z przedmiotów nieobowiązkowych.