WESELA 2020 przepisy, wytyczne dla gości i kelnerów. Wszystkie zasady organizowania wesel

i

Autor: canva.com WESELA 2020 przepisy, wytyczne dla gości i kelnerów. Wszystkie zasady organizowania wesel

WESELE 2020: wytyczne dla gości i kelnerów. Brak maseczek, odległości, wietrzenie

2020-06-06 15:50

Wytyczne i przepisy organizacji wesel 2020 są już przejrzyste! Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnił, jak duże odległości odstępu obowiązują wszystkich obecnych podczas przyjęć weselnych, a także do czego muszą dostosować się państwo młodzi, ich goście oraz kelnerzy. Tego, jak będą wyglądać wesela 2020, dowiecie się z ESKA.pl.

Spis treści

  1. Wesele 2020 - wytyczne, przepisy, zasady
  2. Wesele 2020 - ile osób?
  3. Wesele 2020 - maseczki, odległości, dezynfekcja
  4. Wesele 2020 - wytyczne dla organizatorów
  5. Wesela 2020 - kelnerzy, usługa, pracownicy
  6. Wesele 2020 - usługa gastronomiczna
  7. Wesele 2020 - koronawirus, podejrzenie
  8. Wesela w Polsce - konferencja

Wesele 2020: wytyczne dla gości i kelnerów zostały przekazane przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Rozwoju. Jakie wytyczne dla wesel? Jak wyglądają zasady wesel 2020? 6 czerwca to dzień, na który czekały młode pary, chcące wziąć ślub, a później bawić się ze swoją rodziną na przyjęciu. Od tego momentu, po pandemii koronawirusa, możliwa jest organizacja wesel 2020, a także uroczystości rodzinnych. Łącznie w wydarzeniu może wziąć udział do 150 osób, jednak każdy musi pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego. Wszyscy przed wejściem do pomieszczenia, a także w trakcie trwania imprezy muszą pamiętać o dezynfekcji, dystansie oraz całościowym minimalizowaniu ryzyka zakażenia. Co jest również ważne, goście nie muszą nosić maseczek. Jeśli organizujesz wesele lub przyjęcie okolicznościowe albo wynajmujesz salę weselną, poniżej podrzucamy ważne kwestie związane z tym, jak musi wyglądać wesele 2020. Wytyczne zostały przedstawione w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i gościom. 

Ślub i wesele - która piosenka na pierwszy taniec pasuje do Ciebie najbardziej?

Pytanie 1 z 9
Która cecha charakteru najbardziej Cię określa?

Wesele 2020 - wytyczne, przepisy, zasady

Jak wygląda wesele 2020? Koronawirus wymusił na Głównym Inspektoracie Sanitarnym, a także na ministrze zdrowia, ministerstwu rozwoju, a także premierze, wprowadzenie przepisów, które należy przestrzegać w czasie zabawy weselnej, czy rodzinnego przyjęcia. Niektóre pary, które nie mogły zorganizować imprezy od kwietnia do czerwca, zdecydowały się przełożyć swoje przyjęcie na późniejszy termin. Najczęściej przenoszono przyjęcie ślubne na przyszły 2021 rok. 

Jakie są wytyczne wesel 2020? Przepisy, które zaprezentował GIS i Ministerstwo Rozwoju podrzucamy poniżej:

  • Liczba osób: należy ograniczyć liczbę gości zgodnie z aktualnymi przepisami - na dzień 3.06.2020 maksymalna liczba uczestników imprezy to 150 osób.
  • Zakaz uczestnictwa w imprezie: poinformuj gości i obsługę, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji.
  • Dobra rada: ogranicz spotkania i narady wewnętrzne
  • Usadzenie przy stołach: postaraj się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego.
  • Czystość i bezpieczeństwo: zapewnij płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach
  • Liczba kelnerów: dostosuj liczbę kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób. Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.

Wesele 2020 - ile osób?

Wesele 2020 i impreza rodzinna np. przyjęcie urodzinowe, komunia święta, chrzciny, może się odbyć, jeśli bierze w niej udział nie więcej niż 150 osób. Oczywiście każda z osób musi być zdrowa.

Wesele 2020 - maseczki, odległości, dezynfekcja

Nowe zasady wesel 2020 obowiązują od 6 czerwca. Zaleca się dezynfekcję rąk przed imprezą, w jej trakcie, a także po. Co więcej zaleca się zachowanie dystansu 2 metrów pomiędzy rozmówcą, a także nie dotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu. Maseczki nie są obowiązkowe, ale jeśli chodzi o gości nie wyklucza się ich noszenie podczas wydarzenia. 

Jak zapakować prezent ślubny

Wesele 2020 - wytyczne dla organizatorów

Goście muszą przestrzegać nowych przepisów, ale te obowiązują również, a nawet przede wszystkim, organizatorów imprezy. Do zadań należy:

  • Liczba gości: dostosowanie liczby zaproszonych gości do nowych wytycznych związanych z dopuszczalną liczbą osób w trakcie imprezy.
  • Oficjalna informacja: Poinformowanie gości i obsługi, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, manifestujące objawy ze strony układu oddechowego.
  • Informacja o zasadach sanitarnych obowiązujących w obiekcie: Poinformowanie gości o wytycznych dotyczących wszelkich ustalonych zasad panujących w miejscu imprezy.
  • Pełne informacje osobowe: Dysponowanie pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do udostępnienia w razie potrzeby organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  • Odpowiednie wytyczenie miejsc siedzących, w porozumieniu z parą biorącą ślub: Zapewnienie, aby - w miarę możliwości - przy jednym stoliku wyznaczane były miejsca dla rodzin lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • Maseczki: Organizatorzy i obsługa powinni nosić maseczki lub środki ochrony ust i nosa wskazane w obowiązujących regulacjach prawnych.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego. 

Wesela 2020 - kelnerzy, usługa, pracownicy

Nie tylko para młoda musi dostosować się do nowych zasad, również sala organizująca uroczystość, ale także kelnerzy. Właśnie oni mają bezpośredni kontakt z żywnością i gośćmi weselnymi. W przypadku pracowników zachowanie higieny musi być na najwyższym poziomie. Z komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego Wynika, że należy:

  • Dezynfekcja rąk: Często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce, i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Maseczki: Nosić osłonę nosa i ust tam, gdzie jest to możliwe, i obowiązkowo przy bezpośrednim kontakcie z gościem.
  • Odległość od innych pracowników: Zachować bezpieczną odległość od innych osób pracujących w tym samym pomieszczeniu (minimum 1,5 metra).
  • Odległość od gości: Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (minimum 2 metry).
  • Dobry obyczaj: Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć lub zdezynfekować ręce.
  • Zachować higienę pomieszczenia: Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne.
  • Wentylacja pomieszczenia: Jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia (nie zaleca się używania klimatyzacji).
  • Komunikacja publiczna: Unikać dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej, jeżeli istnieje taka możliwość.
  • Odporność: należy się wysypiać, dbać o kondycję fizyczną, racjonalnie odżywiać się.
  • Osłona nosa i ust oraz rąk: W przypadku kelnerów i pozostałej obsługi zaleca się noszenie maseczek oraz rękawiczek - lub każdorazowo dezynfekować ręce po wykonanej usłudze.

Wesele 2020 - usługa gastronomiczna

O czym jeszcze trzeba pamiętać, jeśli chodzi o wytyczne wesel 2020? Należy udostępnić dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w obszarze sali jadalnej, a także przy wyjściu z toalet. Należy też zachować odpowiednią odległość między blatami stolików: od ich brzegów powinna wynosić min. 2 metr, zaś 1 metr w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 metr ponad blat stolika. Pilnować zasady, że przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i dystansu między gośćmi proponowana jest redukcja osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia; zalecane jest usadzanie gości po obu stronach stołu tak, aby goście nie siedzieli vis a vis siebie. Jeśli chodzi o kolejne zasady usługi gastronomicznej sprawa wygląda następująco:

  • Przestrzenie samoobsługowe (bary sałatkowe, stoliki z ciastami, tzw. „wiejskie stoły”, dozowniki do samodzielnego nalewania napojów, bufety, stoły wiejskie, bary, bary kawowe, chłodnie z lodami, stoły z tzw. live cooking (gotowanie na żywo) możliwe do organizacji pod warunkiem wyznaczenia osoby do obsługi tych miejsc.
  • Zwiększenie częstotliwości (rekomendowane co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wspólnych, takich jak: toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty.
  • Dostosowanie liczby kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób. Przy serwisie dań do stołów zadbanie o obsługę gości przy danym stole przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.
  • Zapobieganie tworzeniu się kolejek lub, jeżeli to niemożliwe, zapewnienie zachowania bezpiecznej odległości między osobami w kolejce np. za pomocą oznaczeń na podłodze.
  • Jeżeli klimatyzowane powietrze jest używane do wentylacji – minimalizacja recyrkulacji, na ile to możliwe.
  • Zapewnienie odpowiedniej wentylacji zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wentylacji restauracji, zarówno pod względem liczby wymian powietrza na godzinę, jak i ilości powietrza zewnętrznego doprowadzonego na godzinę.
  • Dopilnowanie, aby filtry do klimatyzacji były regularnie czyszczone zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Rekomenduje się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń.

Wesele 2020 - koronawirus, podejrzenie

Co należy zrobić, jeśli u kogoś jest podejrzenie zachorowania koronawirusem? Wszystkie informacje udostępnił Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Rozwoju TUTAJ

Wesela w Polsce - konferencja

W pierwszym etapie zwiększono liczbę osób w sklepie oraz w świątyniach, otworzono lasy, parki, a osoby po 13. roku życia mogły przemieszczać się bez opieki dorosłego. Jednocześnie wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust. W drugim etapie otworzono centra handlowe, ale oczywiście wprowadzono limit klientów. Otworzono także instytucje kultury i hotele oraz miejsca noclegowe. Odmrożenie gospodarki w trzecim etapie nastąpiło 18 maja. Otwarto zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ale oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Częściowo otworzono także lokale gastronomiczne. Poinformowano również, że uczniowie od 25 maja mogą skorzystać z korepetycji w szkole - mowa przede wszystkim o uczniach przystępujących do matury i egzaminów ósmoklasisty.

27 maja 2020, podczas konferencji prasowej, ministerstwo poinformowało o otwarciu siłowni i klubów fitness. Podjęto decyzję w sprawie otwarcie kin i teatrów, a także częściowo zniesiono obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie trzeba tego robić na świeżym powietrzu, ale w sklepach, galeriach, czy miejscach zamkniętych zalecenie nie zostało zniesione. Od 6 czerwca możliwa jest organizacja wesela w pomieszczeniu do 150 osób.