Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju Annapurnę oraz Mount Everes - wszystkie te szczyty zdobyła Wanda Rutkiewicz. Alpinistka przyszła na świat 4 lutego 1943 w miejscowości Płungiany. Jako 19-latka ukończyła kurs taternicki, a gdy skończyła 20 lat, zaczęła szukać własnych szlaków. W historii zapisała się nie tylko jako wielka zdobywczyni, lecz również jedna z najlepszych himalaistek na świecie. Zaginęła śmiercią tragiczną w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Wanda Rutkiewicz - mąż, dzieci
Alpinistka ze względu na swoją pasję zrezygnowała z macierzyństwa. Mężatką była dwukrotnie z W. Rutkiewiczem i H. Scharfetterem. Do jej najbliższej rodziny należeli ojciec Zbigniew Błaszkiewicz, matka Maria z Pietkunów i trójka rodzeństwa Jerzego, Michała i Janinę.
Wanda Rutkiewicz - książka, cytaty
O alpinistce powstała książka“Wszystko o Wandzie Rutkiewicz” – wywiad Barbary Rusowicz”, Toruń 1992. Do historii przeszło również kilka z jej złotych myśli:
Alpinizm – to wentyl dla ludzi odczuwających potrzebę walki.
Jestem zdeterminowana i daje mi to poczucie wolności. Uwolniona od wszystkiego, co nie jest Górą i mną, wolna od strachu i obaw – bo nie mam już wyboru
Im więcej alpinistów w górach, tym częściej zachowują się wobec siebie jak przechodnie na ulicy
W górach koniec wspinaczki jest bardzo naturalny – jest nim szczyt. Dookoła nieograniczona przestrzeń, słońce, czasem wiatr i deszcz, czasem mgła. A my na szczycie, poprzez wysiłek i zmęczenie oczyszczeni i wolni, choć na chwilę stajemy się cząstką natury.