Zaćmienia Słońca to jedne z najbardziej wyjątkowych zjawisk w naszym Układzie Słonecznym. Co ciekawe, dzieją się one dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności. Choć Księżyc jest znacznie mniejszy od Słońca, znajduje się na takiej orbicie, że czasami niemal idealnie je zakrywa. To możliwe, ponieważ Słońce jest około 400 razy większe od Księżyca, ale jednocześnie znajduje się mniej więcej 400 razy dalej od Ziemi. Dzięki temu oba obiekty wydają się na niebie podobnej wielkości, co umożliwia obserwację zarówno zaćmień częściowych, jak i całkowitych.
Tym razem będziemy świadkami zaćmienia częściowego. Księżyc zakryje tylko fragment Słońca, tworząc efekt charakterystycznego nadgryzionego dysku. Choć nie jest to tak spektakularne jak pełne zaćmienie, i tak robi ogromne wrażenie.
Zobacz też: Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca będzie wyjątkowa. Wpłynie na nasze decyzje i nastroje
Zaćmienie Słońca 2025 - kiedy i o której?
W sobotę, 29 marca, Księżyc przesłoni część słonecznej tarczy, tworząc na niebie spektakularny widok. W szczytowym momencie zjawiska, który nastąpi około południa, Srebrny Glob zasłoni od kilkunastu do nawet 26 procent Słońca. Wszystko w zależności od miejsca obserwacji.
Najlepsze warunki do podziwiania zaćmienia będą w północno-zachodniej Polsce, gdzie zjawisko osiągnie największą intensywność. W Warszawie pierwsze oznaki zaćmienia zobaczymy już o 11:50, a jego kulminacja nastąpi o 12:28. Całość potrwa nieco ponad godzinę i zakończy się około 13:06.
Zobacz galerię: Te znaki zodiaku uwielbiają luksus. Mogłyby cały dzień leżeć i delektować się pięknem