Kiedyś nie sposób było przejść ulicą, nie spotykając kogoś o tym imieniu. Było obecne w rodzinach, w miejscach pracy, wśród sąsiadów i znajomych. Można było je usłyszeć w codziennych rozmowach, w szkołach, w urzędach, na podwórkach, a także w mediach. To imię nosili mężczyźni w różnym wieku. Zarówno dzieci jaki i seniorzy. Dzisiaj jednak coraz rzadziej słyszymy je na placach zabaw czy wśród młodych pokoleń. Czasami można się jeszcze natknąć na kogoś, kto nosi to imię, ale są to zazwyczaj osoby starsze.
Tak właśnie stało się z imieniem Marian, które jeszcze w latach 80. i 90. było szeroko rozpowszechnione. Niemal każdy znał przynajmniej jednego Mariana w swoim otoczeniu. Byli to ojcowie, dziadkowie, koledzy z pracy czy sąsiedzi. Dziś jednak trudno znaleźć noworodków, którym nadano to imię.
Zobacz też: To imię dla chłopca jest hitem. Od dwóch lat nie schodzi z rankingu najpopularniejszych
Imię Marian
Marian to imię o długiej tradycji, wywodzące się od łacińskiego "Marianus”, oznaczającego przynależność do rodu Mariuszów lub odnoszące się do kultu maryjnego. W Polsce imię to przez dekady cieszyło się popularnością, szczególnie w pierwszej połowie XX wieku oraz w okresie PRL-u.
Jednak na przełomie wieków Marian zaczął stopniowo tracić na popularności. Według danych urzędów stanu cywilnego, dziś imię to jest rzadko nadawane nowo narodzonym chłopcom. Rodzice coraz częściej wybierają nowoczesne i międzynarodowe imiona, takie jak Leon, Aleksander czy Antoni, zamiast tradycyjnych polskich imion, które wydają im się staromodne.
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie