Zmiany w prawie pracy, zapowiedziane przez rząd cieszą głównie pracowników. To właśnie do nich są skierowane. Dodatkowe dni wolne, urlop opiekuńczy i ojcowski - sporo się zmieni. Co więcej, nowe urlopy będą bezpłatne lub płatne tylko w 50 procentach. To dosyć korzystne rozwiązanie dla pracownika. Jednak niekoniecznie pod względem finansowym. 2 sierpnia wdrożone zostaną nowe, unijne dyrektywy. Sprawdziliśmy, co się zmieni i jakie będą zasady przyznawania dodatkowych dni wolnych.
Ogromne ZMIANY W KODEKSIE PRACY od sierpnia 2022. Kto skorzysta? TE OSOBY będą zadowolone!
Urlop opiekuńczy - ile dni
O urlop opiekuńczy, może wnioskować pracownik zmuszony do zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny z ważnych powodów medycznych. Jest on bezpłatny. Jedną ze zmian jest wydłużenie urlopu opiekuńczego do 5 dni. Do tej pory, osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługiwały 2 dni lub 16 godzin wolnego w roku z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat. Teraz będzie ich więcej!
Urlop opiekuńczy po zmianach:
- będzie przysługiwał w wymiarze 5 dni roboczych
- będzie można z niego skorzystać w sytuacji, gdy zachoruje członek najbliższej rodziny, z którym mieszkamy
- będzie nieodpłatny
Dni wolne od pracy z powodu działania siły wyższej
Zmiany w urlopach pracowniczych obejmą też dni wolne od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych. Mogą one dotyczyć sytuacji, w których, z powodu choroby lub wypadku niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Można z takiego zwolnienia skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia.
Dni wolne od pracy z powodu działania siły wyższej
- będzie przysługiwał w wymiarze 2 dni roboczych w ciągu roku
- będzie płatny w wysokości w 50% normalnego wynagrodzenia
Urlop rodzicielski - zmiany
Urlopy rodzicielskie również zostaną wydłużone. Dziś ich długość to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogi
ej. Modyfikacje zapewnią nam odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Zmiany obejmą też wysokość zasiłku przyznawanego za cały okres urlopu macierzyńskiego i ustalenia go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wcześniej wysokość takiego zasiłku uzależniona była od wyboru danej osoby.
Urlop ojcowski - co to jest
Urlop ojcowski, to urlop, który przysługuje tylko ojcu nowo narodzonego dziecka. Nie można przenieść go na matkę dziecka. Niewykorzystany urlop przez ojca przepada. Dotyczy to także ojców adopcyjnych. Aby z niego skorzystać należy opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Trwa on 2 tygodnie. Do tej pory ojciec miał prawo skorzystać z urlopu w ciągu kolejnych dwóch lat od momentu narodzin dziecka. Modyfikacja zakłada, że ojcowie będą mieli tylko 12 miesięcy na skorzystanie z takiego urlopu rodzicielskiego.