Nowy Kodeks Pracy zostanie stopniowo wporwadzony w życie w 2019 roku. Na pierwszy ogień poszły urlopy. Zmiany będą dotyczyć między innymi: urlopów na rządanie, ilości dni wolnych i odbierania urlopu w kolejnym roku. Zwłaszcza te ostatnie wzbudzają wiele negatywnych komentarzy.
Ryanair odwołuje loty 2018 - co z biletami? Które loty odwołane?
Urlop z 2018 przepadnie? Kontrowersyjny zapis
Zgodnie z Nowym Kodeksem Pracy wszystkim przysługiwał będzie taki sam okres urlopowy. Do tej pory wszystko zależało od naszego stażu pracy i doświadczenia. Zmiana jest dobra tylko na pierwszy rzut oka. Okazuje się bowiem, że jeśli nie wykorzystamy urlopu do końca I kwartalu kolejnego roku, dni wolne przepadną! Jest ona również niesprawiedliwa. Do tej pory doceniani 26-dniowym urlopem byli jedynie pracownicy o długim stażu i osoby, które poświęciły lata na zdobywanie wyższego wykształcenia.
Wakacje 2018 - w tych miejscach się nie wykąpiesz! Czym są sinice?
Nowy Kodeks Pracy 2018 - pozostałe urlopy
Mamy jednak dobre wiadomości. L4 i urlopy związane z ciążą oraz macieżyńskie zostaną bez zmian. Inaczej przedstawia się sytuacja urlopu wypoczynkowego i na żądanie. Ten drugi zgłosić będziemy musieli 24 godziny wcześniej. Pomysł jest o tyle absuralny, że został on stworzony na nagłe sytuacje jak choroba, śmierć bliskiej osoby i inne nieszczęścia, których przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć.