praca

i

Autor: Canva

wolne

Urlop stażowy 2025. Po 10 latach pracy 30 dni wolnego!

2025-04-25 10:20

Od lat mówi się o tym, że Polacy zasługują na więcej odpoczynku. I wygląda na to, że coś się wreszcie ruszyło. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz głośniej mówi o pomyśle wprowadzenia tzw. urlopu stażowego, czyli dodatkowych dni wolnych dla osób, które przepracowały już spory kawał czasu. To może być jedna z najważniejszych zmian w prawie pracy od lat.

Jeśli przepracowałeś 10, 15 lub 20 lat, to możesz być jedną z osób, które już niedługo skorzystają z dodatkowych dni wolnych. Staż pracy wkrótce może być czymś więcej niż tylko liczba w CV. 

Na razie projekt jest jeszcze w fazie analiz i konsultacji. Ale z nieoficjalnych informacji wynika, że resort pracy pozytywnie ocenia pomysł. Coraz więcej mówi się o tym, że zmiany mogą wejść w życie już w 2025 albo 2026 roku. To realna szansa na to, by w końcu długie lata pracy były nagradzane. 

Jak podkreślają zwolennicy propozycji, w tym przypadku nie chodzi tylko o wolne, a o zdrowie, równowagę między pracą a życiem prywatnym, a także zwykłą ludzką wdzięczność za lata zaangażowania i lojalności wobec pracodawcy. 

Zobacz też: Jest nowy urlop! Można korzystać od marca 2025

ESKA - Mix Kwiecień vol. 1

Urlop stażowy 2025 - o co chodzi?

Propozycja jest prosta: im dłużej pracujesz, tym więcej dni urlopu ci się należy. Obecnie pracownik może liczyć na 20 lub 26 dni wolnego rocznie w zależności od stażu. Ale jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to:

  • po 10 latach pracy – przysługiwałoby 30 dni urlopu,
  • po 15 latach – 35 dni,
  • a po 20 latach – aż 40 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego.

Co ważne, urlop byłby w 100% finansowany przez pracodawcę i traktowany jak obecny urlop wypoczynkowy.

Przywilej ten nie byłby tylko dla pracowników zatrudnionych na etat. Od 2026 roku do stażu pracy mają być wliczane także okresy prowadzenia działalności gospodarczej oraz umowy cywilnoprawne, ale pod warunkiem, że odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne. To ukłon w stronę tysięcy osób pracujących na własny rachunek czy na zlecenie, które do tej pory były wykluczone z wielu benefitów.

Zobacz też: Oto 25 najlepszych miejsc na wakacje. Zobacz, gdzie warto pojechać w 2025