Uczniowie sami usprawiedliwią nieobecność? Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich

i

Autor: Fot. Mateusz Ochocki/KFP/REPORTER Uczniowie

Uczniowie sami usprawiedliwią nieobecność? Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich

2017-12-08 13:09

Czy uczniowie będą mogli sami usprawiedliwiać swoje nieobecności na zajęciach lekcyjnych? RPO skomentował sprawę.

Uczniowie w szkołach muszą przestrzegać wielu zasad, które wynikają ze statutu danej placówki. Nie wszyscy są oczywiście z tego faktu zadowoleni. Najwięcej jednak skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich przesyłają uczniowie pełnoletni, którzy uważają, że regulamin szkoły łamie ich prawa. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość decydowania o swoich sprawach samodzielnie. Pełnoletni uczniowie chcieliby móc. m.in. samodzielnie usprawiedliwiać swoje nieobecności.

Strój szkolny - zmiany w przepisach od przyszłego roku szkolnego

Autor: brak danych

  Strój szkolny - zmiany w przepisach wzbudzają kontrowersje wśród niektórych uczniów i rodziców. Jakie zmiany w szkole? Informujemy na ESKA.pl. Dyrektorzy szkół muszą zatwierdzić nowe regulaminy, zgodnie z artykułem 193 przepisów wprowa

Usprawiedliwienia w szkole

Zgodnie z polskim prawem każdy człowiek mając 18 lat osiąga pełnoletność i pełną zdolność do czynności prawnych. Chociaż zapewnia to Kodeks Cywilny będący ważniejszym aktem prawnym niż statut szkoły, to pełnoletni uczniowie nie mogą o sobie decydować. Muszą to robić za nich opiekunowie prawni, najczęściej rodzice. Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się w tej sprawie uznając, że faktycznie pełnoletnie osoby będące jeszcze uczniami powinny mieć możliwość samodzielnego podejmowania decyzji i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o samodzielnie usprawiedliwianie nieobecności w szkole. RPO wymienia w tym przypadku też decydowanie o udziale w wycieczkach szkolnych, opuszczanie szkoły w trakcie przerw czy wydawanie innych oświadczeń dla szkoły, które aktualnie podpisują rodzice ucznia.

Dodatkowo rzecznik zwrócił się do Minister z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy i wskazanie, w jaki sposób MEN zamierza rozwiązać wymienione powyżej problemy.