ŚWIĄTECZNE WYDARZENIE

Trwa 82. Konkurs Szopek Krakowskich. Jak narodziła się ta wyjątkowa tradycja?

W grudniu Kraków przyciąga turystów nie tylko bożonarodzeniowym jarmarkiem. Największą atrakcją świąteczną tego miasta jest słynny, coroczny Konkurs Szopek Krakowskich. Właśnie wystartowała 82. edycja tego wyjątkowego wydarzenia, do której zgłosiła się rekordowa liczba artystów - szopkarzy. Tłumy pod pomnikiem Mickiewicza i przy Sukiennicach potwierdzają, że magia szopek nigdy się nie znudzi. Jak narodził się zwyczaj budowania tych pięknych konstrukcji i kiedy poznamy zwycięzcę tegorocznego konkursu?

Szopki krakowskie wywodzą się z XIX wieku, kiedy to miejscowi rzemieślnicy – głównie murarze – pozbawieni pracy w okresie zimowym, tworzyli małe konstrukcje przypominające miniatury krakowskich budowli. Inspiracją były takie zabytki jak Kościół Mariacki, Wawel czy Sukiennice. Początkowo szopki pełniły funkcję dekoracji i były wykorzystywane podczas przedstawień bożonarodzeniowych. Wkrótce jednak zaczęły żyć własnym życiem i stały się nie tylko symbolem świąt, ale także dziełami sztuki wyjątkowej wartości.

Pierwszy oficjalny konkurs na najpiękniejszą szopkę odbył się w 1937 roku z inicjatywy krakowskiego muzeum. Od tamtej pory (z przerwą podczas II wojny światowej) konkurs odbywa się corocznie, będąc jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie.

Jak wygląda tradycyjna szopka krakowska?

Charakterystyczną cechą krakowskich szopek jest ich architektura – pełna kolorów, bogatych zdobień i detali nawiązujących do krakowskich zabytków. W szopkach znajdziemy również tradycyjne postacie Świętej Rodziny, pastuszków czy aniołów, ale często pojawiają się też figury związane z lokalnym folklorem i współczesnymi wydarzeniami. To właśnie połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że każda szopka jest unikalna i absolutnie wyjątkowa.

Ciekawostką jest fakt, że szopkarze wykorzystują różnorodne materiały – od papieru, przez drewno, po metal. Przy tworzeniu szopek obowiązują jednak określone zasady: muszą być to konstrukcje wolnostojące, a ich forma powinna nawiązywać do stylu charakterystycznego dla krakowskiej tradycji.

Atrakcja, której nie można przegapić

Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia. W tym dniu twórcy zbierają się pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, by zaprezentować publiczności swoje dzieła. Następnie wszystkie szopki są przenoszone do Pałacu Krzysztofory, gdzie można je podziwiać na specjalnej wystawie. Jury ocenia konstrukcje pod kątem estetyki, kreatywności oraz zgodności z tradycyjnymi wzorcami.

Konkurs Szopek Krakowskich to nie tylko rywalizacja artystyczna, ale także wyjątkowa okazja do zanurzenia się w świątecznym klimacie Krakowa. Barwne, misternie wykonane szopki przypominają o magii Bożego Narodzenia, a jednocześnie pozwalają odkryć bogactwo lokalnej kultury.

82. edycja Konkursu Szopek Krakowskich - kiedy poznamy wyniki?

W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – aż 245. To pokazuje, że tradycja nie tylko trwa, ale także przyciąga coraz więcej młodych artystów, którzy pragną kontynuować krakowskie dziedzictwo. O popularności tego wydarzenia świadczą też tłumy na Rynku Głównym. Jak co roku, i tym razem w czwartkowe południe rynek i Sukiennice ozdobiły barwne i fantazyjne budowle, od których trudno było oderwać wzrok. zachwyt publiczności wzbudzał zarówno kunszt artystyczny oraz finezja tych dzieł, a także to, co działo się we wnętrzu konstrukcji. Każda szopka opowiada jakąś historię. To miniaturowy teatr, w którym rozgrywają się sceny z Biblii, życia Krakowa lub też z miejscowych legend.

Zwycięzców 82. edycji konkursu poznamy już 8 grudnia. Tymczasem warto odwiedzić wystawę w Pałacu Krzysztofory i zobaczyć na własne oczy te małe arcydzieła, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak i turystów. To coś więcej, niż tylko świąteczna ozdoba – to żywe świadectwo kreatywności, talentu i miłości do lokalnej kultury.

Boże Narodzenie z Wikliny