Topienie marzanny 2023, to wydarzenie na które czekają nie tylko maluchy, ale również ci nieco starci. Choć obecnie zwyczaj ten traktowany jest bardziej jako zabawa, to dawniej wierzono, że topienie marzanny ma wielkie znaczenie, a obrzędowi towarzyszyło wiele przesądów. Zwyczaj ten, od wielu lat, ma symbolizować odejście zimy i powitanie nowej pory roku - wiosny, którą w mitologii słowiańskiej uosabiało bóstwo o nazwie Jaryło. Według mitologii słowiańskiej Marzanna była boginią utożsamianą ze śmiercią i zimą, dlatego co roku, o tej samej porze należało ją spalić oraz utopić. Wszystko po to, aby wypędzić z danej miejscowości zimową aurę. Według wierzeń topienie marzanny miało przynieść w nadchodzącym roku urodzaj i obfite plony. Marzanna to obecnie kolorowa kukła ze słomy, ozdobiona wstążkami i ubrana w różnego rodzaju szmatki. Jednak wcześniej była ona uosobieniem zła oraz śmierci.
Zmiana czasu wiosna 2023 - kiedy i w którą stronę przestawia się zegarki?
Topienie marzanny 2023 - kiedy?
To, kiedy topimy marzannę 2023 zastanawia wiele osób. Tradycyjnie, od wielu lat, robimy to 21 marca. To właśnie w tym dniu przypada pożegnanie zimy oraz pierwszy dzień wiosny.
Topienie marzanny 2023 - na czym polega tradycja?
Topienie lub palenie marzanny to zwyczaj, który ściśle wiązał się ze słowiańskim świętem Jare Gody. Uroczystość trwająca kilka dni celebrowała równonoc wiosenną. W tym czasie odbywały się różnego rodzaju obrzędy mające na celu przepędzenie zimy i powitanie wiosny. Spalenie lub utopienie kukły miało sprawić, że po zimie znowu odżyje roślinność, która da wszystkim pożywienie. Marzannę trzeba było wyprowadzić z danej miejscowości, zedrzeć z niej ubranie i spalić, a następnie utopić w jeziorze lub rzece. Według legend Marzanna była słowiańską boginią symbolizującą śmierć.