KULTURA I SZTUKA

To wydarzenie odbędzie się dopiero za rok, a bilety wyprzedały się w jednej chwili. Na czym polega fenomen Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina?

O niegasnącej popularności tego wydarzenia muzycznego świadczy chociażby fakt, że na przyszłoroczne przesłuchania nie ma już ani jednego biletu. Najszybciej wyprzedały się jednak bilety na finał i na koncerty laureatów. Konkursowa rywalizacja młodych pianistów dopiero za rok, jednak apetyt na muzyczne emocje już rośnie. Ci, którzy nie załapali się na wolne miejsca, z pewnością będą mogli kupić wejściówki. Zapewniam, że zdecydowanie warto.

Konkurs chopinowski. Tragiczny los polskich pianistów. Samobójstwo, wypadek, zagłada. Niezapomniani

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie, odbywające się co pięć lat w Warszawie. Konkurs zainaugurowano w 1927 r. i od tego czasu stał się platformą dla młodych pianistów, którzy wykonują utwory wyłącznie Chopina. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, cieszący się renomą zarówno wśród muzyków, jak i melomanów na całym świecie.

Pandemia COVID zaburzyła pięcioletni cykl konkursu, przez co ostatnia edycja odbyła się po sześcioletniej przerwie, w październiku 2021 r. Z tego powodu przyszłoroczna odsłona tego wydarzenia wyjątkowo odbędzie się po czterech latach - dzięki temu organizatorzy wrócą do pierwotnego rytmu konkursu.

Na czym polega fenomen Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina?

Wydarzenie to nie tylko promuje twórczość Chopina, ale także odkrywa i promuje wybitne talenty pianistyczne. Laureaci Konkursu Chopinowskiego często stają się światowej klasy artystami. Do najważniejszych nazwisk, które wypromował konkurs, należą: Martha Argerich (laureatka III nagrody w 1965 roku), Krystian Zimerman (I nagroda w 1975 roku), Rafał Blechacz (I nagroda w 2005 roku) oraz Seong-Jin Cho (I nagroda w 2015 roku). Ci artyści osiągnęli międzynarodową sławę i stali się ambasadorami muzyki Chopina na scenach koncertowych całego świata. Ostatnią edycję wygrał Kanadyjczyk, Bruce (Xiaoyu) Liu.

Jak wygląda przebieg konkursu?

Konkurs odbywa się w kilku etapach: eliminacje, trzy etapy konkursowe oraz finał, w którym wybrani uczestnicy wykonują koncerty Chopina z towarzyszeniem orkiestry. Całość trwa około trzech tygodni i jest transmitowana na żywo, co przyciąga setki tysięcy widzów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Konkurs ten wyróżnia się również surowymi wymaganiami technicznymi i interpretacyjnymi, co sprawia, że poziom wykonawców jest niezwykle wysoki.

W każdej kolejnej edycji w jury zasiadają wielkie osobistości świata muzyki. Ostatnio postępy uczestników oceniało międzynarodowe gremium w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.  

Chopin po raz dziewiętnasty!

Najbliższa, XIX edycja Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w październiku 2025 roku i właśnie ruszyły wstępne przygotowania do tego wydarzenia. Przyszłorocznych kandydatów czekają eliminacje, które odbywają się na całym świecie. Ci, którym uda się zakwalifikować do głównego konkursu, spotkają się w Warszawie, aby rywalizować o prestiżowe nagrody, uznanie i karierę muzyczną.

Biletów na żaden z konkursowych dni już nie ma, ale z pewnością dodatkowa sprzedaż ruszy przed samym wydarzeniem. Melomanom zalecam czujność, bo dodatkowa pula także rozejdzie się jak świeże bułeczki!