Kuchnia

i

Autor: Pixabay Płyta indukcyjna pobiera olbrzymie ilości prądu

Dom

To urządzenie domowe pobiera najwięcej prądu. Polacy nie są tego świadomi

Wydaje się, że najwięcej energii pobierają urządzenia takie jak pralka, zmywarka, czy lodówka, które działają przez dłuższy czas w ciągu dnia. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prawdziwym „prądożercą” jest zupełnie inny sprzęt, który choć nie działa non stop, potrafi generować olbrzymie koszty energetyczne.

W kontekście oszczędzania energii i dbania o domowy budżet, warto zwrócić większą uwagę na to, jak często i w jaki sposób korzystamy z urządzeń domowych. Warto jednak na początek zdać sobie sprawę, które z nich są najbardziej "prądożerne". Co ciekawe, choć to lodówka działa nieustannie, to nie ona pochłania najwięcej prądu. To inny kuchenny sprzęt, który w ostatnich latach cieszy się wśród Polaków olbrzymią popularnością.

ESKA Summer City Terma Bania

Najbardziej "prądożerny" sprzęt w domu

Lodówka, choć działa nieprzerwanie, zazwyczaj nie zużywa tyle prądu co gotowanie na płycie indukcyjnej. Średnio przyjmuje się, że korzystanie z płyty indukcyjnej podczas gotowania obiadu na czterech palnikach przez godzinę może zużyć nawet 7-8 kWh energii. W porównaniu do pralki, która zużywa około 1,5-2 kWh na jeden cykl, różnica jest zauważalna. Co więcej, częstotliwość korzystania z płyty indukcyjnej – codzienne gotowanie śniadań, obiadów i kolacji – sprawia, że jej udział w całkowitym zużyciu energii w gospodarstwie domowym może być znaczący.

Płyta indukcyjna to urządzenie, które niewątpliwie ułatwia życie, przyspiesza gotowanie i sprawia, że nasze kuchnie są bardziej nowoczesne i estetyczne. Jednak w kontekście oszczędzania energii i dbania o domowy budżet, warto zwrócić większą uwagę na to, jak często i w jaki sposób z niej korzystamy.

Jak zmniejszyć zużycie energii przez płytę indukcyjną?

Świadome korzystanie z płyty indukcyjnej może pomóc w obniżeniu zużycia prądu i ograniczeniu rachunków. Istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie jej energochłonności:

  • Gotowanie pod przykrywką – Gotowanie potraw pod przykryciem pozwala zredukować czas potrzebny do ich przygotowania, a co za tym idzie, zużycie energii.
  • Korzystanie z odpowiednich naczyń – Naczynia przystosowane do indukcji, o płaskim i równym dnie, lepiej współpracują z płytą, co przekłada się na bardziej efektywne nagrzewanie.
  • Wykorzystywanie funkcji oszczędzania energii – Nowoczesne płyty indukcyjne posiadają funkcje takie jak "booster", które pozwalają na krótkotrwałe zwiększenie mocy. Choć jest to przydatne, należy korzystać z niej rozważnie, by uniknąć nadmiernego zużycia energii.
  • Gotowanie większych porcji – Zamiast codziennie gotować małe porcje, warto przygotować większe ilości jedzenia na kilka dni, co pozwoli na rzadsze używanie płyty indukcyjnej.
  • Monitorowanie zużycia energii – Warto zainwestować w urządzenia mierzące zużycie prądu, które pomogą lepiej zrozumieć, ile energii pochłaniają poszczególne sprzęty domowe, w tym płyta indukcyjna.