Kuchnia

i

Autor: Pixabay Płyta indukcyjna pobiera olbrzymie ilości prądu

Dom

To urządzenie domowe pobiera najwięcej prądu. Polacy nie są tego świadomi

2024-12-18 17:11

Wydaje się, że najwięcej energii pobierają urządzenia takie jak pralka, zmywarka, czy lodówka, które działają przez dłuższy czas w ciągu dnia. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prawdziwym „prądożercą” jest zupełnie inny sprzęt, który choć nie działa non stop, potrafi generować olbrzymie koszty energetyczne.

W kontekście oszczędzania energii i dbania o domowy budżet, warto zwrócić większą uwagę na to, jak często i w jaki sposób korzystamy z urządzeń domowych. Warto jednak na początek zdać sobie sprawę, które z nich są najbardziej "prądożerne". Co ciekawe, choć to lodówka działa nieustannie, to nie ona pochłania najwięcej prądu. To inny kuchenny sprzęt, który w ostatnich latach cieszy się wśród Polaków olbrzymią popularnością.

ESKA Summer City Terma Bania

Najbardziej "prądożerny" sprzęt w domu

Lodówka, choć działa nieprzerwanie, zazwyczaj nie zużywa tyle prądu co gotowanie na płycie indukcyjnej. Średnio przyjmuje się, że korzystanie z płyty indukcyjnej podczas gotowania obiadu na czterech palnikach przez godzinę może zużyć nawet 7-8 kWh energii. W porównaniu do pralki, która zużywa około 1,5-2 kWh na jeden cykl, różnica jest zauważalna. Co więcej, częstotliwość korzystania z płyty indukcyjnej – codzienne gotowanie śniadań, obiadów i kolacji – sprawia, że jej udział w całkowitym zużyciu energii w gospodarstwie domowym może być znaczący.

Płyta indukcyjna to urządzenie, które niewątpliwie ułatwia życie, przyspiesza gotowanie i sprawia, że nasze kuchnie są bardziej nowoczesne i estetyczne. Jednak w kontekście oszczędzania energii i dbania o domowy budżet, warto zwrócić większą uwagę na to, jak często i w jaki sposób z niej korzystamy.

Jak zmniejszyć zużycie energii przez płytę indukcyjną?

Świadome korzystanie z płyty indukcyjnej może pomóc w obniżeniu zużycia prądu i ograniczeniu rachunków. Istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie jej energochłonności:

  • Gotowanie pod przykrywką – Gotowanie potraw pod przykryciem pozwala zredukować czas potrzebny do ich przygotowania, a co za tym idzie, zużycie energii.
  • Korzystanie z odpowiednich naczyń – Naczynia przystosowane do indukcji, o płaskim i równym dnie, lepiej współpracują z płytą, co przekłada się na bardziej efektywne nagrzewanie.
  • Wykorzystywanie funkcji oszczędzania energii – Nowoczesne płyty indukcyjne posiadają funkcje takie jak "booster", które pozwalają na krótkotrwałe zwiększenie mocy. Choć jest to przydatne, należy korzystać z niej rozważnie, by uniknąć nadmiernego zużycia energii.
  • Gotowanie większych porcji – Zamiast codziennie gotować małe porcje, warto przygotować większe ilości jedzenia na kilka dni, co pozwoli na rzadsze używanie płyty indukcyjnej.
  • Monitorowanie zużycia energii – Warto zainwestować w urządzenia mierzące zużycie prądu, które pomogą lepiej zrozumieć, ile energii pochłaniają poszczególne sprzęty domowe, w tym płyta indukcyjna.
Porachunki Osobiste
Czy oszczędzanie w PPK się opłaca? Pracownicze Plany Kapitałowe bez tajemnic. PORACHUNKI OSOBISTE