Kiedy tylko okazuje się, że kobieta jest w ciąży, przyszli rodzice powoli zaczynają zastanawiać się, jak nazwać swoją pociechę, która za kilka miesięcy ma pojawić się na świecie. Niektórzy idą w klasykę, inni szukają czegoś nietypowego. Sporo osób sięga po inspiracje z mitologii czy popkultury. Wśród tysięcy imion, które przewijają się przez księgi imion i internetowe rankingi, jest jedno, które znają ludzie na całym świecie, a mimo to w Polsce praktycznie nie istnieje. Co ciekawe, pochodzi z antycznych opowieści, przez chwilę pojawiło się także u Szekspira, ale prawdziwy rozgłos zyskało dopiero dzięki pewnej literackiej czarodziejce.
To imię budzi skojarzenia z rudowłosą, bystrą dziewczyną, która z wypiekami na twarzy przesiadywała w bibliotece, znała odpowiedź na każde pytanie i nie bała się stanąć w obronie słabszych. Miliony fanów pokochały ją za inteligencję, odwagę i lojalność. A jednak, mimo takiego popkulturowego statusu, rodzice w Polsce wybierają to imię wyjątkowo rzadko. Oficjalnie zarejestrowano tylko 7 kobiet, które je noszą jako pierwsze imię. Jako drugie pojawiło się zaledwie 9 razy.
Zobacz też: To imię kojarzy się z dziadkami i wujkami. Teraz mało kto nazywa tak dzieci
Imię Hermiona
Mowa o Hermionie. Tej samej, którą świat poznał jako nieodłączną towarzyszkę Harry’ego Pottera. Ale na długo zanim trafiła do magicznego Hogwartu, Hermiona była znana w mitologii greckiej jako córka Heleny Trojańskiej i Menelaosa, oddana na wychowanie ciotce, gdy rodzice zajęli się wojną. W literaturze z kolei nazywał tak swoją bohaterkę William Szekspir w Zimowej opowieści.
Imię to pochodzi od Hermesa, greckiego boga podróżnych, kupców i pasterzy, znanego jako boski posłaniec. Z tego powodu Hermiona często tłumaczona jest jako "posłanniczka”.
Co ciekawe, nie ma żadnych formalnych przeszkód, by nadać dziecku to imię w Polsce. Urzędy nie odrzucają go jako dziwacznego, śmiesznego czy nieodpowiedniego. Po prostu rzadko kto się na nie decyduje.
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie