Spis treści
Według danych PESEL z dnia 22 stycznia 2025 roku, najpopularniejszym imieniem żeńskim w Polsce jest Anna, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu pokoleń. Z przedstawionych danych wynika, iż w Polsce nosi je aż 1 068 330 kobiet, czyli prawie 5,5% populacji naszego kraju. Imię Anna jest klasyczne, eleganckie i ponadczasowe - nosi je wiele znanych postaci ze świata kultury, polityki i historii, nic więc dziwnego, że stało się najczęściej występującym imieniem w kraju.
Zobacz także: To imię było popularne w latach 90. Dziś już prawie nikt go nie nadaje
Anna - znaczenie i symbolika imienia
Imię Anna wywodzi się z języka hebrajskiego, od słowa Channah (חַנָּה), które oznacza "łaskę" lub "pełną wdzięku". Za pośrednictwem języka greckiego (Hanna) i łaciny (Anna) trafiło do wielu krajów europejskich, w tym do Polski, gdzie zadomowiło się już w średniowieczu. Anna to imię pełne historii, tradycji i piękna, które nadal pozostaje jednym z ulubionych wyborów polskich rodziców. Klasyczne i uniwersalne, pasuje zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a jego znaczenie sprawia, że jest symbolem łaski i dobroci. Imię Anna jest kojarzone z dobrocią, życzliwością i wrażliwością. Osoby o tym imieniu często uchodzą za ciepłe, opiekuńcze i pełne empatii.
Anna - występowanie w Polsce
Anna od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najczęściej nadawanych imion w Polsce. Wiele kobiet noszących to imię można znaleźć w różnych dziedzinach życia - od literatury i muzyki po politykę i sport. Wśród słynnych kobiet o tym imieniu warto wymienić królową Polski - Annę Jagiellonkę czy słynne piosenkarki: Annę German, Annę Jantar, a także aktorki: Annę Dymną, Annę Przybylską czy Annę Muchę.
Anna - kiedy obchodzi imieniny?
Najczęściej obchodzone imieniny Anny przypadają na 26 lipca, choć w kalendarzu można znaleźć także inne daty, np. 10,stycznia, 27 lutego, 9 czerwca, 23 czerwca czy 1 września.