Jeśli chodzi o polskie rzeki, każdy Polak zna odpowiedź na pytanie: "Która rzeka jest najdłuższa w Polsce?". To jasne, że chodzi o Wisłę. Uczymy się tego już na początku edukacji, w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Mająca długość aż 1047 kilometrów Wisła jest królową polskich rzek, a jej nazwa zapisała się na stałe w świadomości każdego z nas. Czy wiesz jednak, jaka jest najkrótsza rzeka w Polsce? Tutaj odpowiedzi nie zna prawie nikt, a szkoda! Bo choć jej długość to zaledwie pół kilometra, rzeka ta ma swoją własną historię i ciekawostki, które mogą zaskoczyć każdego. Warto zapamiętać jej nazwę już teraz. Taka wiedza może się przydać podczas spotkań ze znajomymi! W końcu nie każdy wie, że Polska ma tak niezwykłą rzekę, której długość, według różnych źródeł, wynosi zaledwie od 550 do 800 metrów. Takie informacje często zaskakują nawet miłośników geografii, a z całą pewnością mogą stać się świetnym tematem do rozmowy. Najkrótsza rzeka w Polsce to Klonownica.
Zobacz też: To najstarsze miasto w Polsce. Nie chodzi wcale o Gniezno, ani też o Kraków
To najkrótsza rzeka w Polsce
Pierwszy raz słyszysz tę nazwę? Lepiej ją zapamiętaj! Klonownica, nazywana też Cichą Rzeczką, to najkrótsza rzeka w Polsce, a także najkrótsza żeglowna rzeka w Europie. Według różnych źródeł ma ona długość od 550 do 800 metrów. Płynie na Podlasiu, w malowniczych okolicach Augustowa, łącząc dwa jeziora: Necko i Białe Augustowskie. Dla miłośników ciekawostek i rekordów przyrody jest to pozycja obowiązkowa, jeśli chodzi o wiedzę o polskich rzekach.
W sieci można znaleźć informację, że Klonownica to najkrótsza rzeka w Europie. To nieprawda. Ten tytuł należy do rzeki Ombla w Chorwacji. Ma ona zaledwie około 30 metrów długości! Ombla wypływa z jaskini u podnóża masywu górskiego niedaleko Dubrownika i wpada bezpośrednio do Adriatyku. Mimo że jest bardzo krótka, pełni ważną rolę jako źródło wody pitnej.