Wybór imienia dla dziecka to ciężki orzech do zgryzienia. Szczególnie gdy rodzice szukają czegoś wyjątkowego. Choć na szczytach rankingów królują nowoczesne imiona, coraz częściej można zauważyć powrót do tradycji. Młodzi rodzice coraz chętniej wybierają te nieco bardziej zapomniane, które popularne były kilkadziesiąt lat temu, a dziś praktycznie wymarły. Staropolskie imiona dla dziewczynek zyskują dużą popularność. Wiele z nich ma również odpowiedniki w języku angielskim, co niezwykle podoba się młodym rodzicom, ponieważ nadaje im odrobiny ponadczasowości. W naszym języku często tworzone były one poprzez dodanie końcówki "a" do imienia męskiego. Tak jest również w tym przypadku.
Zobacz też: Najrzadziej nadawane imiona w Polsce w 2024 roku. Niektóre oryginalne pozycje mogą zaskoczyć
Imię Wierzchosława
Wierzchosława to imię niezwykle rzadkie, a zarazem najdłuższe imię żeńskie w Polsce. Choć kiedyś było bardzo popularne, dziś niewiele osób wie, że w ogóle istnieje. To imię jest nie tylko bardzo oryginalne, ale także najdłuższe w Polsce. Jest to imię o głębokich korzeniach w staropolskiej tradycji i składa się z dwóch członów – "Wierzcho”, oznaczającego „szczyt” lub "wierzch”, oraz „sława”, które niesie ze sobą obietnicę zaszczytów i sławę. W przeszłości było nadawane z myślą o wyjątkowych cechach, jakie rodzice chcieli przypisać swojej córce.
Teraz imię Wierzchosława noszą zaledwie trzy kobiety w Polsce, co czyni je jednym z najrzadszych imion. W dawnych czasach było jednak bardziej popularne, a nosiły je nawet księżniczki. Przykładem może być Wierzchosława Bolesławówna, księżniczka kujawska, która miała wpływ na politykę swoich czasów, czy Wierzchosława Ludmiła z dynastii Piastów, księżniczka wielkopolska i księżna lotaryńska.
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie