Spis treści
Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 od kilku miesięcy jest tematem gorącej dyskusji w przestrzeni publicznej. Są tacy, którzy nie mogą się doczekać, kiedy wejdzie w życie skrócony czas pracy, ale też ci będący całkowicie przeciwni temu rozwiązaniu. Podają konkretne argumenty. Jeden z nich, a w zasadzie ten najważniejszy dotyczy wynagrodzenia za pracę. Wiele osób boi się, że w przypadku, gdy będzie 35-godzinny tydzień pracy w Polsce zarobki znacznie się zmniejszą. Od razu uspokajamy. Chodzi właśnie o to, by odpoczynku było więcej, a gratyfikacja utrzymała się na tym samym poziomie. Natomiast pomysł jest efektem rozwoju technologicznego, w tym większej robotyzacji. Krótszy tydzień pracy sprawdza się w wielu państwach Europy i w końcu przetestujemy go w Polsce. Konkretniej zrobią to urzędnicy we Włocławku.
Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 - kiedy?
Krótszy tydzień pracy można zastosować na wiele sposobów. Bardzo popularnym w Europie rozwiązaniem jest wydłużenie pracy w cztery dni robocze, dzięki czemu dostajemy aż trzy dni weekendu. Organizacja często zależy od pracodawcy np.: poniedziałek, wtorek i środa po 9 godzin i czwartek 8 godzin. Można też wybrać drugą opcję, czyli pozostawić pięciodniowy tydzień pracy, ale skrócić czas pracy z 8 do 7 godzin.
Na pomysł wprowadzenia takiego systemu od 1 lipca 2024 wpadł prezydent Leszna, Grzegorz Rusiecki. Skrócił czas pracy z 8 do 7 godzin, przy jednoczesnym zachowaniu wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Teraz rozwiązanie przez trzy miesiące przetestuje prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25 wypadnie później. Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września!
Wiadomo też, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są konsultacje i analizy. Szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Faktem powiedziała: "Wciąż prowadzimy analizy, czy lepszy jest czterodniowy tydzień pracy, czy raczej siedmiogodzinny dzień pracy. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na zmianę w Kodeksie pracy, to będzie ona obejmowała wszystkie pracownice i pracowników w kraju, również w administracji publicznej.". Wyniki testów mają być budujące, więc niewykluczone, że na początku 2025 zmiana będzie obowiązywać wszystkich.
Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 - co ze szkołą?
Temat wprowadzenia krótszego czasu pracy robi się burzliwy po tym, gdy pojawiają się analizy związane z innymi zawodami. Jak wprowadzić takie rozwiązanie dla pracowników opieki zdrowotnej? Jak wprowadzić to w straży pożarnej, policji czy wojsku, gdzie personelu brakuje? Finalnie, jak wprowadzić to rozwiązanie w szkołach? Uczniowie z pewnością ucieszyliby się z czterodniowego systemu nauczania, ale do tego raczej na pewno nie dojdzie. Najbardziej możliwy scenariusz przewiduje, że szkoła będzie otwarta pięć dni w tygodniu, jednak w przypadku wprowadzenia krótszego tygodnia pracy konieczne będzie zatrudnienie kolejnych nauczycieli. A tych na rynku ma być coraz mniej.
Listen on Spreaker.