dzieci

i

Autor: Canva

księga imion

To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziwne, że teraz rodzice wybierają je tak rzadko

2024-09-06 10:56

Imiona nadawane dzieciom bywają jak moda – zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Niektóre pozostają popularne przez długie lata, inne znikają, by kiedyś może wrócić w wielkim stylu. Skandynawskie imiona, choć w Polsce mniej popularne, często zachwycają swoją oryginalnością i unikalnym brzmieniem. W przeszłości jedno z nich, niezwykle piękne i dźwięczne, było częstym wyborem rodziców. Dziś jednak coraz rzadziej pojawia się na liście najchętniej nadawanych imion.

Wybór imienia dla dziecka to decyzja, która towarzyszy nam przez całe życie. Rodzice starannie analizują jego znaczenie, brzmienie oraz to, czy będzie pasowało do nazwiska. Skandynawskie imiona, choć mają bogatą historię, współcześnie ustępują miejsca bardziej tradycyjnym wyborom. Jednak jedno z nich, które niegdyś cieszyło się dużą popularnością w Polsce, dziś jest już prawie zapomniane. Mowa o imieniu, które nosi w sobie nordycką siłę i delikatność zarazem. To imię, które kojarzy się z odwagą, mądrością i królewskim pochodzeniem. Wiele osób, które je zna, jest zaskoczonych, że tak mało nowo narodzonych dzieci je nosi. W latach 90. XX wieku miało swoje "pięć minut", a nawet dłużej, ale teraz niestety powoli zanika. Kiedyś królowało na porodówkach, teraz jest wybierane zaledwie przez garstkę rodziców.

Zobacz też: To imię nosi tylko jedna kobieta w Polsce. Od 50 lat nikt nie nazwał tak córki

Horoskop na 2024 dla wszystkich znaków zodiaku. Te trzy znaki będą miały wyjątkowy rok

Imię Dagmara

Chodzi o imię Dagmara, które powoli wymiera. Jego popularność w Polsce maleje z roku na rok. Obecnie imię to nosi w Polsce ponad 31 tysięcy kobiet. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to sporo, ale dane pokazują, że liczba ta od lat systematycznie spada. W czasach swojej świetności, 25 lat temu, robiło furorę, jednak dziś coraz rzadziej spotykamy małe Dagmary w szkołach czy przedszkolach. Dla porównania, w 2023 roku imię to otrzymało zaledwie 91 nowo narodzonych dziewczynek, a jako drugie imię nadano je jedynie 37 razy. Tendencja spadkowa jest widoczna, bo w 2022 roku liczba nowo narodzonych Dagmar wynosiła 114, a w 2021 było ich jeszcze 169. Cofając się do 2020 roku, liczba ta wynosiła 242. Z tych danych jasno wynika, że popularność imienia Dagmara drastycznie maleje. Szkoda, bo jego znaczenie i brzmienie są wyjątkowe.

Dagmara to imię wywodzące się z języka skandynawskiego, a jego znaczenie można tłumaczyć jako "słynna dzieńmiara" lub "wspaniała jak dzień". Pochodzi od dwóch słów: "dag" oznaczającego dzień i "mar", czyli słynny, wspaniały. Z tego powodu imię to jest pełne jasności, siły i pozytywnej energii

Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie