Chodzi o imię, które w 2024 roku otrzymało 52 nowo narodzonych chłopców, co jak na imię, które nie pojawiało się na porodówkach zbyt często, jest wynikiem godnym uwagi. Cały czas mówimy co prawda o dość niszowej pozycji, bo w skali kraju nosi je jedynie 623 mężczyzn, ale widać wyraźny trend. Przykładem jest chociażby to, że w 2011 roku na imię to zdecydowało się tylko 11 rodziców.
Powrót tego imienia znakomicie wpisuje się w szerszy trend odkurzania starych słowiańskich imion. To dla rodziców pewnego rodzaju sentymentalny powrót do korzeni, ale też próba wyróżnienia dziecka wśród modnych obecnie imion.
Zobacz też: Rodzice nie chcą, by ich dzieci miały tak na imię. Nazwano tak tylko jedną dziewczynkę
Imię Gniewomir
Chodzi o imię Gniewomir, które wywodzi się z czasów prasłowiańskich i pojawia się w dokumentach już na przełomie XI i XII wieku. Imię składa się z dwóch członów - "gniewo”, czyli gniew, oraz "mir”, czyli spokój, dobro. Mężczyźni, którzy się tak nazywają potrafią zapanować nad swoimi emocjami, choć jednocześnie nie boją się ich wyrazić.
Mężczyźni o tym imieniu często uchodzą za poukładanych, rozsądnych i trzymających się swoich wartości. Nie rzucają słów na wiatr, cenią szczerość i sprawiedliwość. Są raczej wrażliwi, co może być czasem ich słabszą stroną, bo źle znoszą krytykę, potrafią się przejąć, kiedy coś idzie nie po ich myśli. Z drugiej strony, mają w sobie ogromne poczucie godności i wewnętrzną siłę. To typ osób, które nie lubią działać pod wpływem impulsu. Zamiast tego wolą na chłodno przemyśleć każdy krok.
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie