Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Rodzice często spędzają długie godziny, przeglądając listy imion, szukając tego jedynego, które będzie pasować do ich pociechy. Dylematy bywają różne. Począwszy od tego, czy wybrać coś klasycznego, czy może postawić na nowoczesne, rzadkie imię. Włącznie z tym, że są imiona, które kojarzą nam się z konkretnymi osobami. Nawet tymi, których nie lubimy. Dodatkowo na decyzję wpływają rodzinne tradycje, popularne trendy, a czasem nawet serialowe i książkowe inspiracje.
Tak jest z imieniem, o którym piszemy. Choć kiedyś imię to było bardzo popularne, to dziś coraz rzadziej słyszy się je na placach zabaw czy w szkolnych salach. Dawniej rodzice chętnie nadawali je swoim synom, wierząc, że imię niesie ze sobą pewien rodzaj siły i mądrości. Było symbolem tradycji i dumy narodowej.
Zobacz też: Kiedyś to imię było zakazane. Dziś jest niezwykle popularne
Imię Władysław
W czasach PRL-u Władysław był imieniem niezwykle popularnym. Kojarzył się z siłą, powagą i tradycją. W Polsce to imię ma długą i bogatą historię. Nosili je królowie, politycy oraz wybitne postacie życia publicznego. Władysław Jagiełło, Władysław Reymont, Władysław Sikorski, to tylko niektóre z postaci, które sprawiały, że imię to kojarzyło się z autorytetem i prestiżem.
Obecnie Władysław to imię, które coraz rzadziej pojawia się wśród noworodków. Obecne trendy skłaniają rodziców ku krótszym, prostszym imionom, często o zagranicznym brzmieniu. Imiona takie jak Leon, Antoni, czy Jakub dominują w rankingach popularności, a tradycyjne, tzw. ciężkie imiona jak Władysław powoli znikają z codziennego użytku.
Dla młodszych pokoleń Władysław kojarzy się raczej z dziadkiem niż z małym chłopcem biegającym po boisku. Zmienił się również sposób myślenia o imionach. Rodzice coraz częściej stawiają na unikalność i oryginalność, unikając imion, które mogą kojarzyć się z dawnymi czasami.
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie