Tradycja, oryginalność czy popularność? Którymi z tych cech kierowaliście się podczas wyboru imienia dla swojej pociechy? To jak się nazywamy w ogromnym stopniu determinuje jakimi jesteśmy ludźmi oraz jakie mamy predyspozycje. Nic dziwnego, że wielu młodych rodziców decyduje się na to, by przewertować księgi imion w poszukiwaniu tych, które mają wyjątkowe znaczenia. Są też takie imiona, które po latach znikają z rankingów popularności i jedynie garstka nowonarodzonych dzieci się tak nazywa.
Przyczyny takich przypadków mogą być różne. Te imiona, które dominowały w danym okresie, później zaczynają kojarzyć się ze starszym pokoleniem. Po drugie, niektóre z nich tracą na atrakcyjności, gdy zaczynają być utożsamiane z konkretnymi postaciami z kultury lub stereotypami.
Zobacz też: Imiona, których nie nadasz w Polsce. Są zakazane
Imię Agnieszka
Tak właśnie stało się z imieniem Agnieszka. W latach 90. była absolutnym hitem. Nosiły je tysiące dziewczynek, a ich rodzice uważali, że jest piękne, klasyczne i dobrze brzmiące. Jednak dziś mało kto decyduje się nadać je nowo narodzonej córce.
Choć obecnie Agnieszka przeżywa okres zapomnienia, możliwe, że za kilka dekad rodzice znów zaczną je wybierać dla swoich córek, traktując je jako eleganckie i ponadczasowe. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że Polacy wolą inne, bardziej współczesne propozycje.
A Ty? Znasz wiele Agnieszek w swoim otoczeniu?
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie