kobieta

i

Autor: Canva

księga imion

To imię biło rekordy popularności, teraz mało kto nazywa tak córki. Oznacza czystość i niesakzitelność

2024-10-23 15:32

Wybór imienia dla dziecka to decyzja, która często odzwierciedla nie tylko gust rodziców, ale także aktualne tendencje kulturowe i społeczne. Są takie, które przez dekady cieszą się niesłabnącą popularnością, oraz takie, które w pewnym momencie znikają z list najczęściej nadawanych. Tak jest w przypadku pewnego imienia damskiego, które w ostatnich latach nadawane jest coraz rzadziej.

Wybór imienia dla dziecka to jedna z pierwszych, a zarazem najważniejszych decyzji, przed którą stają rodzice. Ci nierzadko szukają inspiracji w literaturze, historii rodzinnej, a także wśród znajomych i bliskich. Warto jednak pamiętać o tym, że imiona nadawane dzieciom bywają jak moda – zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Niektóre pozostają popularne przez długie lata, inne znikają, by kiedyś może wrócić w wielkim stylu. W przeszłości jedno z nich, niezwykle piękne i dźwięczne, było częstym wyborem rodziców. Dziś jednak coraz rzadziej pojawia się na liście najchętniej nadawanych imion.

Kiedy przegląda się statystyki sprzed dwóch dekad, można zauważyć, że pewne imiona nadawano wyjątkowo często, bijąc rekordy popularności. Wśród nich znalazło się takie, z którym wiąże się ciekawe święto.

Zobacz też: Kiedyś to imię było zakazane. Dzisiaj, króluje w rankingach

Horoskop na 2024 dla wszystkich znaków zodiaku. Te trzy znaki będą miały wyjątkowy rok

Imię Katarzyna

Imię to wywodzi się z języka greckiego od słowa "katharos", które oznacza "czysta" i "bez skazy". Katarzyny opisywane są jako osoby bardzo inteligentne, zdecydowane, ale także pełne sprzeczności. Pragną one niezależności, ale jednocześnie szukają stabilności i poczucia bezpieczeństwa, a także oparcia na silnym, męskim ramieniu. To kobieta samodzielna, która z łatwością mówi o swoich poglądach, ale również niezwykle sumienna i obowiązkowa.

W 2000 roku imię to nadano aż 5793 razy, co sprawiło, że było to jedno z najczęściej wybieranych imion żeńskich w naszym kraju. Z kolei w 2023 roku jedynie 316 razy.

W tradycji polskiej istnieje również święto Katarzynek, obchodzone 24 listopada, które stało się męskim odpowiednikiem Andrzejek. W tym czasie wróży się kawalerom, którzy pragną poznać kobietę i w przyszłości zawrzeć związek małżeński. Te jednak nie były traktowane przez młodych mężczyzn zbyt poważnie. Stanowiły one raczej okazję do spotkań i zabawy. Katarzynki największą popularnością cieszyły się w XVIII i XIX wieku na wsiach.

Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie