Tłusty czwartek 2022

i

Autor: pixabay

Tłusty czwartek 2022 - pączki czy faworki? Co chętniej wybierają Polacy?

2022-02-23 15:05

Pączki i faworki to przysmaki najczęściej wybierane przez Polaków podczas Tłustego Czwartku. Na dalszym planie są oponki, muffinki, rogale, kremówki czy ptysie z kremem. Pączki urzekają swoim słodkim nadzieniem, faworki natomiast kuszą chrupkością i cukrem pudrem. Polacy wolą pączki czy faworki?

Tłusty Czwartek zwiastuje nadejście Wielkiego Postu. To ostatni moment, aby najeść się karnawałowych przysmaków. W cukierniach prym wiodą pączki i faworki, które są najchętniej kupowanymi specjałami przez Polaków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tłusty czwartek: Tajskie pączki na proszku - najlepsze Pah Thong Koh do kawy

Tłusty Czwartek 2002 – Skąd wywodzi się tradycja Tłustego Czwartku?

Tradycja objadania się pod koniec zimy wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to świętowano odejście jednej pory roku, a początek nowej. Wówczas przygotowywano placki z ciasta chlebowego, które nadziewane były tłustym mięsem. Następnie zwyczaj ten przejęli starożytni Rzymianie. Obecnie, koniec karnawału świętowany jest niemalże na całym świecie, ale w różnych krajach święto związane z Wielkim Postem obchodzone jest w inny sposób. W Polsce tradycją jest jedzenie pączków oraz innych słodkich przysmaków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tłusty czwartek: Oreo smażone w cieście - ekspresowe mini pączusie

Tłusty Czwartek 2022 – Polacy wolą pączki czy faworki?

W Tłusty Czwartek, przynajmniej jednego pączka zje 95 proc. Polaków. Średnio, jedna osoba zjada tego dnia 3 pączki. Dzień ten najbardziej kojarzony jest właśnie z pączkami, a cukiernie prześcigają się w ofertach. Na sklepowych półki nie zabraknie smaków, które zaspokoją wszystkie podniebienia. Najpopularniejszym nadzieniem jest różana konfitura, ale uraczyć można pączki z czekoladą, budyniem, ajerkoniakiem, malinami, mango, ozdobione z wierzchu lukrem lub cukrem pudrem.

Po faworki sięga mniej osób, ale niewątpliwie doceniane są przez Polaków. Te kruche wyroby wywodzą się z Litwy i Niemiec, a ich nazwa została zapożyczona z francuskiego słowa „faveur”, co oznacza wąską kokardkę. Początkowo faworki przygotowywano z ciasta na pączki, jednak były na tłuste i za ciężkie. Eksperymentowano z recepturą, aż w końcu uzyskano idealny efekt. Delikatne, chrupiące i złociste przysmaki, przyprószone cukrem pudrem skradły serca Polaków. Jednak pojedynek na ulubiony karnawałowy specjał trzeba przyznać PĄCZKOWI!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tłusty czwartek: Lukier na pączki. Przepis na lukier, który zrobisz w 5 sekund

Jak zrobić najlepsze kruche faworki? Oto przepis Beszamel.pl na Tłusty Czwartek