szkoła

i

Autor: canva

Rok szkolny 2024/25

Ten przedmiot zniknął ze szkół od 1 września. Zastąpił go nowy

2024-09-03 12:29

Wakacje dobiegły końca, a uczniowie wracają do szkolnych ławek. W tym roku, oprócz typowych wyzwań związanych z nauką i nowymi przedmiotami, uczniów czekają znaczące zmiany w programie nauczania. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało szereg modyfikacji, których celem jest odciążenie uczniów oraz dostosowanie edukacji do współczesnych realiów.

Spis treści

  1. Rok szkolny 2024/25 - zmiany. Ten przedmiot znika ze szkół
  2. Dlaczego HIT zniknął ze szkół?
  3. Rok szkolny 2024/25 - nowy przedmiot. Co zastąpi HIT?

Zmiany w szkole od 1 września 2024 wpłyną przede wszystkim na uczniów szkół podstawowych. W życie weszły nowe przepisy dotyczące podstawy programowej, której zawartość została ograniczona o około 20%, a lista lektur została zredukowana. Uczniowie klas VII i VIII zamiast czytać całe książki, będą przyswajać wybrane fragmenty. Z kolei w liceach i technikach lista lektur również ulegnie zmianie – niektóre pozycje obowiązkowe na poziomie podstawowym przeniesiono do poziomu rozszerzonego, wprowadzono także wspólną listę lektur uzupełniających. To wszystko ma na celu odciążenie uczniów, którzy dotychczas często byli przytłoczeni ilością materiału do opanowania. To jednak nie wszystko.

Viki Gabor o polskiej szkole. Stanowczo skomentowała zniesienie prac domowych

Rok szkolny 2024/25 - zmiany. Ten przedmiot znika ze szkół

Wśród wprowadzanych zmian jest jedna, która z pewnością wywoła wiele dyskusji. Od nowego roku szkolnego, w planach lekcji uczniów szkół ponadpodstawowych zabrakło jednego z przedmiotów, który wzbudzał kontrowersje od momentu jego wprowadzenia. Mowa o przedmiocie Historia i Teraźniejszość. Decyzję o wycofaniu HiT-u podjęła Minister Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka, która już wcześniej zapowiadała odpolitycznienie polskiego systemu edukacji. HIT wprowadzony przez poprzedniego ministra, wzbudzał wiele kontrowersji ze względu na jej silnie polityczny charakter. Barbara Nowacka, razem z wiceminister Katarzyną Lubnauer, ogłosiły na konferencji prasowej, że od 1 września 2024 r. żaden rocznik uczniów szkół ponadpodstawowych nie będzie miał tego przedmiotu w swoim planie lekcji.

Dlaczego HIT zniknął ze szkół?

Największym problemem z HIT-em było to, że on nie przedstawiał faktów tylko wartościował pewne rzeczy. Nie pozwalał młodym ludziom wyrobić sobie własnego zdania na pewne fakty, ale przede wszystkim tam zniknął pierwiastek tego, co nazwalibyśmy edukacją obywatelską - wyznała jakiś czas temu w Radiu ZET.

Zgodnie z nowymi regulacjami, HiT będzie stopniowo znikał z programu nauczania. Od września 2024 r. przedmiot ten zostanie usunięty z planów nauczania pierwszych klas liceów, techników i szkół branżowych, a w kolejnych latach będzie sukcesywnie wycofywany z wyższych roczników. W roku szkolnym 2025/2026 HiT nie będzie już nauczany w klasach drugich liceów i techników, a rok później – w klasach trzecich technikum.

Rok szkolny 2024/25 - nowy przedmiot. Co zastąpi HIT?

W ramach reform wprowadzony zostanie nowy przedmiot – edukacja obywatelska. Ma on na celu wyposażenie uczniów w praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania państwa i społeczeństwa, co zdaniem ministerstwa jest bardziej adekwatne do współczesnych potrzeb edukacyjnych. Przepisy dotyczące tego przedmiotu będą jeszcze przedmiotem szerokich konsultacji społecznych. Ministerstwo zapowiedziało, że wprowadzenie nowego przedmiotu oraz eliminacja HiT-u wymaga pilnego sporządzenia aneksów do arkuszy organizacyjnych szkół, co jest obecnie jednym z priorytetowych zadań dla dyrektorów placówek edukacyjnych.