Czy nam się to podoba, czy nie - przesądy i wróżby wielkanocne towarzyszą nam od tysięcy lat i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Choć mogłoby wydawać się, że w dzisiejszych czasach niewiele osób wierzy w tego typu rzeczy, nic bardziej mylnego. Miliony Polaków zwracają uwagę na czarnego kota, kominiarza czy unikają siadania na rogu stołu. Tym razem postawimy jednak na przesądy wielkanocne. W dawnych wierzeniach ludowych ten wyjątkowy okres uznawany był za magiczny. Istniało wiele zwyczajów i rytuałów, które miały dawać szczęście, zapewniać powodzenie w miłości czy chronić przed złem. Był to czas błogosławieństw i zaklinania rzeczywistości, żeby nadchodzący sezon był urodzajny i przyniósł dobrobyt.
Wielkanoc 2024 - przesądy
Wielkanocne przesądy pochodzą z wierzeń ludowych, a także niektórych mitów celtyckich czy nordyckich. Dla Słowian był to początek nowego cyklu wegetacyjnego, związanego z powrotem Słońca po zimie i odrodzeniem życia. Co ciekawe, kiedyś wierzono w to, że obejście 3 razy chaty ze święconką zapewni wszystkim domownikom szczęście i dostatek. Co więcej, zgodnie z wielkanocnym przesądem, przy progu zakopywano jedną pisankę, aby uniemożliwić przejście złym mocom. Jednak my postanowiliśmy przyjrzeć się tym sugestiom, które mówią o tym, że niektórych rzeczy nie warto robić.
- Jeśli nie chcesz zostać starą panną, to koniecznie dokładnie policz wszystkie jajka podane na świątecznym stole. Jeśli to parzysta ilość - masz wielkie szczęście. Jeżeli jednak nie - koniecznie biegnij ugotować jeszcze jedno.
- Podczas lanego poniedziałku nie unikaj wody! W ludowych opowieściach dotrwały do naszych czasów teorie, że dziewczyna porządnie zlana wodą, będzie miała lepszą cerę, piękne włosy i spore powodzenie.
- Nie przynoś na stół pustego koszyka na jajka. To może przynieść brak obfitości w przyszłości, dlatego lepiej zawsze na Wielkanocnym stole mieć pełny koszyczek.
- Pamiętaj o tym, by w okolicy Wielkanocy nie wykonywać żadnych ciężkich prac, np. rąbać drewna na opał. Trzeba było o to zadbać wcześniej. Inaczej można się było narazić na działanie złych mocy.
- Wiele osób wierzy w to, że jeśli w trakcie przygotowań do świąt Wielkanocnych jako pisanek użyjemy jajek z ciemną skorupką, mogą one zakończyć się fiaskiem, wypadkiem lub wielką awanturą.