Uważajcie!

Ta roślina jest bardzo niebezpieczna! Omijaj ją szerokim łukiem!

2024-07-18 15:45

Letnie miesiące stanowią znakomitą okazję do korzystania z uroków polskiej przyrody. Chętnie wybieramy się wówczas na piesze wędrówki, które często wiodą nie tylko utartymi ścieżkami, ale również przez łąki. Podczas aktywności czy pikniku na łonie natury warto jednak zwrócić uwagę na to, co nas otacza. Jeśli zobaczycie tę roślinę, omijajcie ją szerokim łukiem, jest bowiem bardzo niebezpieczna!

Roślina, o której mowa to barszcz Sosnowskiego, który z wielką łatwością rozprzestrzenia się na łąkach, obrzeżach lasów, a także w okolicach zbiorników wodnych na terenie całego kraju. Roślina, która pochodzi z rejonu Kaukazu, została następnie przeniesiona do środkowej i wschodniej części Europy jako roślina pastewna. Niestety szybko okazało się, że jest ona bardzo inwazyjna i szybko rozprzestrzenia się na rozległe obszary, a z powodu zagrożenia dla zdrowia zaprzestano jej zbiorów. Niestety, jeśli zadomowi się na jakiś terytorium, ciężko jest ją wyplenić.

Uważajcie! Barszcz Sosnowskiego można łatwo pomylić z inną rośliną

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Pamiętajmy, aby podczas wakacyjnych wędrówek zwrócić uwagę na otaczającą nas roślinność. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Roślina z wyglądu przypomina koper o białych kwiatach, które zebrane są w dużych baldach. Wysokość barszcz Sosnowskiego to nawet 3 do 5 metrów. Rozeta liściowa jest bardzo rozległa, może sięgać 2 metrów, a łodygi mają do 12 centymetrów grubości i pokryte są charakterystycznymi fioletowymi plamami. Roślina wydziela również specyficzny zapach, który spowodowany jest obecnością związków kumarynowych. Sok i olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego zawierają niezwykle toksyczne substancje (furanokumaryny), które znajdują się we wszystkich częściach rośliny, w tym we włoskach gruczołowych na łodygach i w liściach oraz w korzeniach i stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Groźne konsekwencje dotknięcia barszczu Sosnowskiego

Występujące w roślinie związki po kontakcie ze skórą oraz obecnością promieni słonecznych powodują oparzenia II i III stopnia. Najczęstsze objawy dotknięcia barszczu Sosnowskiego to zaczerwienienie, wysypka, owrzodzenie czy opuchlizna skóry, które nie muszą pojawić się natychmiast, a nawet do kilkunastu godzin po zetknięciu z rośliną. Innymi objawami mogą być również nudności, wymioty, bóle głowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Co robić w przypadku dotknięcia barszczu Sosnowskiego?

Jeśli z jakiegoś powodu doszło do kontaktu skóry z rośliną, należy natychmiast przemyć to miejsce wodą ze środkiem myjącym (np. mydłem), a także unikać kontaktu ze słońcem przez minimum 2 doby. W przypadku ciężkiej reakcji skóry na zetknięcie z barszczem Sosnowskiego należy natychmiast udać się do lekarza.