Karolina Pajączkowska z końcem 2023 pożegnała się ze stacją TVP. Od kilku lat specjalizowała się w tematyce międzynarodowej, relacjonując przy tym wydarzenia z kraju i zagranicy. W tej chwili rozwija swój kanał polityczny w serwisie YouTube, a podobnymi treściami dzieli się także na swoim Instagramie. W mediach społecznościowych pojawiają się także materiały z jej życia prywatnego. Tym razem podzieliła się smutnymi informacjami, które dotyczą jej 10-letniego synka.
Karolina Pajączkowska z synem w szpitalu. Chłopak zmaga się z chorobą
W ostatnich dniach syn dziennikarki źle się poczuł, a objawy z początku przypominały grypę. Zdradziła na swoim Instagramie, że zaczęło się od suchego kaszlu, a kilka dni później pojawiła się gorączka 40 stopni, dreszcze, zawroty, bóle głowy, a nawet bóle kręgosłupa i mięśni. Trafiła z dzieckiem do szpitala. O wszystkim informowała na bieżąco w mediach społecznościowych. Na diagnozę musiała czekać jednak bardzo długo.
Dopiero po kilku badaniach udało się lekarzom zdiagnozować, co dzieje się z chłopcem. Okazuje się, że u syna Karoliny Pajączkowskiej wykryto atypowe zapalenie płuc. Dopiero po wymazie z nosa i rentgenie udało się wykryć zakażenie. Dziennikarka apeluje, że teraz w naszym kraju jest mnóstwo takich przypadków, a samo zakażenie jest trudne do wykrycia. Objawy są porównywalne do grypy, więc warto mieć się na baczności, badać i wiedzieć, że coś takiego istnieje.
Sprawa jest poważna, bo stan płuc nie jest najlepszy, ale rozpoczęliśmy terapię antybiotykami. Nataniel ma szansę wyzdrowieć w najbliższych dniach. [...] Bardzo ważne, żebyście poszli się zbadać. Nieleczone zapalenie płuc może doprowadzić do osłabienia serca i powikłań!" - powiedziała Karolina Pajączkowska
Atypowe zapalanie płuc u dziecka - objawy
Badania pokazują, że u dzieci coraz częściej występują nietypowe zakażenia układu oddechowego. Mimo nowoczesnych metod diagnostycznych, ustalenie przyczyny zapalenia płuc wywołanego przez te bakterie wciąż jest trudne. Do głównych "nietypowych" bakterii należą:
- Mycoplasma pneumoniae
- Chlamydia trachomatis
- Chlamydiophila pneumoniae
- Legionella pneumophila
Bakterie te różnią się od innych drobnoustrojów, przez co są naturalnie oporne na popularne antybiotyki. Znajomość objawów zapalenia płuc spowodowanego przez te bakterie jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Nieleczone zapalenie u dzieci może być groźne i prowadzić do powikłań. Objawy mogą być zbliżone nawet do grypy, a do tego różnić się od klasycznego zapalenia płuc. Co więcej, często rozwijają się stopniowo:
- suchy, długo utrzymujący się i męczący kaszel (czasem nawet kilka tygodni)
- stan podgorączkowy
- ból gardła
- bóle mięśni i stawów
W momencie, kiedy dojdzie do zakażenia Legionella, dziecko może mieć objawy podobne do przeziębienia, a przy tym odczuć zaburzenia pracy serca, a nawet mogą pojawiać się wymioty i biegunka. Diagnostyka choroby jest nieco utrudniona, a zmiany w płucach są zazwyczaj widocznie dopiero po badaniu rentgenowskim. Warto jednak skontaktować się z lekarzem specjalistą i mieć świadomość na temat takiego zakażenia.