Ofiarowanie Pańskie - co to za święto i jak się obchodzi? Odpowiedzi na te pytania powinni znać wszyscy wierni Kościoła katolickiego. 2 lutego, kiedy jest ono obchodzone, to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym. Ta uroczystość jest bardzo ważna także dla tego, że kończy okres Bożego Narodzenia. Warto poznać więcej informacji o tym wyjątkowym święcie.
Autor: brak danych
Jeśli nadal nie wiecie, kiedy wypada Środa Popielcowa lub ile i do kiedy trwa Wielki Post to jesteście we właściwym miejscu. Wszystkie daty i informacje z kalendarza świąt kościelnych w 2017 roku w jednym miejscu już teraz - na ESKA.pl.
Ofiarowanie Pańskie - co to za święto?
Ofiarowanie Pańskie znane jest także pod nazwą święta Matki Boskiej Gromnicznej. Obchodzone jest na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej. Wedle Ewangelii, Maryja i Józef przynieśli swojego pierworodnego syna do Świątyni, by kapłan Symeon mógł go ofiarować Bogu.
Jak się obchodzi Ofiarowanie Pańskie?
Jak się obchodzi Ofiarowanie Pańskie? Podczas uroczystych mszy, kapłan błogosławi świece gromniczne przynoszone przez wiernych. Własnie dlatego, dzień jest też nazywany świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Podczas nabożeństwa, odbywają się też procesje z zapalonymi świecami. Ma to symbolizować kroczenie przez życie w jedności z Chrystusem. Dawniej, po powrocie do domu, wierni wypalali za pomocą świecy znak krzyża na suficie, co miało zapewnić rodzinie bożą opiekę. Święto kończy okres Bożego Narodzenia, więc wiele rodzin właśnie tego dnia rozbiera choinki.