Święto Chrztu Polski - co to z uroczystość? Kiedy wypada? Takie pytania zadają sobie wszyscy, którzy słyszeli już o nowym święcie państwowym w naszym kraju. Głosowanie nad przyjęciem projektu ustawy wprowadzającej kolejną uroczystość do kalendarza odbyło się w lutym 2019 roku. 279 posłów było za. Przeciw głosował 125, a 14 wstrzymało się od głosu. Aprobata polityków oznacza, że w naszych kalendarzach pojawi się kolejny dzień zaznaczony na czerwono. Warto dowiedzieć się, czym ma być nowa uroczystość państwowa i jaka jest jej data.
Przeczytaj też: Dziewięciodniowe święto w Polsce. Zaskakujący projekt da kolejne dni wolne?
Czym jest Święto Chrztu Polski?
Święto Chrztu Polski upamiętnia wydarzenie z 966 roku, kiedy to Mieszko I, wraz ze swoją świtą, przyjął wiarę chrześcijańską z rąk czeskiego duchowieństwa. Moment ten uważa się nie tylko za rozpoczęcie chrystianizacji na naszych ziemiach, ale też jako początek polskiej państwowości.
Święto Chrztu Polski - data
Ustawa o Święcie Chrztu Polski przewiduje, że będzie ono obchodzone 14 kwietnia. To prawdopodobnie tego dnia odbył się w 966 roku chrzest Mieszka I i jego dworu. Święto Chrztu Polski nie będzie dniem wolnym od pracy.
Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą będziemy od kwietnia 2019 obchodzić nowe święto państwowe. Jednocześnie ściśle jest ono powiązane z kościołem katolickim. Jak zwykle przy takiej okazji, Polacy zastanawiają się, czy będzie ono dniem wolnym od pracy. Oczywiście pojawiły się również wątpliwości, czy jest potrzebne, a kontrowersyjna jest również wyznaczona data. Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl