strajk

i

Autor: Andrzej Hulimka/REPORTER

Strajk uczniów 15.03.2019 - dlaczego młodzież wyjdzie na ulice?

2019-03-11 15:22

Ostatnio głośno było o strajku nauczycieli. Nie zgadzają się oni z wysokością swoich wypłat i oczekują podwyżek. Okazuje się, że nie tylko oni zamierzają strajkować. W najbliższych dniach na ulicę wyjdą... uczniowie. Młodzież z całego świata jednoczy się w ważnym celu. Dlaczego 15 marca uczniowie będą strajkować? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl

Strajk uczniów 15.03 - dlaczego uczniowie wyjdą na ulice? Od jakiegoś czasu organizowanych jest coraz więcej strajków. Na ulicę wychodzą górnicy, policjanci, pielęgniarki czy też nauczyciele. Okazuje się, że strajki organizowane są nie tylko przez przedstawicieli zawodów, którzy narzekają na niskie płace. W piątek 15 marca na ulicę wyjdą uczniowie. Jaki jest powód ich akcji?

Przeczytaj także: Strajk nauczycieli 2019 - kiedy będzie? Czy będą lekcje i egzaminy?

Zobacz: Matura 2019 - TERMINY egzaminu dojrzałości

Sonda
Czy zajęcia lekcyjne przez 6 dni w tygodniu to dobry pomysł?

Strajk uczniów 15.03

Akcję zapoczątkowała 16-letnia Greta Thunberd ze Szwecji. To ona jest pomysłodawczynią Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Nastolatka w każdy piątek protestuje przeciw niszczeniu środowiska. Akcja młodej szwedki szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Pomysł walki o środowisko dotarł również do Polski. Uczniowie z całego kraju jednoczą się za pośrednictwem mediów społecznościowych i planują 15 marca udać się na wagary. Jak uzasadniają swój plan?

Dlaczego strajk?
Nasz ruch jest całkowicie oddolną, apolityczną inicjatywą uczennic i uczniów. Dostrzegliśmy, że mimo wagi problemów związanych z naszą planetą i jej klimatem, temat ten nadal nie jest priorytetem dla osób, które mają możliwość, żeby go zmienić. Jako młodzieżowy strajk klimatyczny, postanowiliśmy zwrócić uwagę na temat zmian klimatycznych. (...) Już w najbliższy piątek, 15 marca, organizujemy strajk młodzieżowy. Dlaczego w godzinach szkolnych? Czy to, że pójdziemy na marsz, a nie do szkoły coś zmieni? Strajk odbywa się w powyższych godzinach, ponieważ chcemy pokazać, że nie będziemy biernie czekać w sytuacji, gdy nasza przyszłość jest zagrożona. Jeżeli szkoły byłyby puste nawet przez jeden dzień, to na pewno nie pozostalibyśmy niezauważeni. Pomysł opuszczenia dnia nauki w celu zwrócenia uwagi na powagę zmian klimatu wywołuje poruszenie i rozmowy wśród ludzi. Moment, w którym ją na prawdę opuścimy na jeden dzień wywoła jeszcze większe zainteresowanie tematem. Warto pamiętać, że zmiany zaczyna się od małych kroków. Jeśli każda osoba stwierdzi, że jej niewielki wkład ma znaczenie, to naprawdę możemy dużo zmienić. Uważamy, że nauka jest ważna, chcemy pogłębiać naszą wiedzę i poszerzać horyzonty. Szkoła jest instytucją, która łączy młodych ludzi. Uczęszczanie do niej jest przywilejem, lecz niestety jesteśmy zmuszeni do podjęcia radykalnych kroków. Rozumiemy przez to opuszczenie murów szkolnych, ponieważ w naszym mniemaniu jest to jedyna możliwość zwrócenia uwagi na zaistniały problem.

Najwięcej osób jest zainteresowanych strajkiem w Warszawie, ale w akcji chętnie wezmą też udział uczniowie z Olsztyna, Poznania czy Szczecina.