Policja

i

Autor: East News / Adam STASKIEWICZ

Stosujesz te leki? Możesz stracić prawo jazdy! Oficjalna decyzja MSWiA

2019-02-25 14:35

Prawo jazdy to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki możemy zdobyć w naszym życiu! Umiejętność prowadzenia pojazdu przydaje się niemal w każdej życiowej sytuacji. Niezależnie od tego, czy jedziemy na wakacje, do sklepu lub szpitala, jeśli możemy prowadzić, docieramy do celu znacznie szybciej. Daje nam również poczucie swoistej niezależności. Przez niektóre leki możemy jednak stracić prawo jazdy! Jak to możliwe? Czego nie powinniśmy zażywać przed wyjazdem na drogę? Dowiedzcie się na ESKA.pl

Posiadanie prawa jazdy w niektórych sytuacjach jest nam niezbędne. Dokument otwiera między innymi drzwi do zawodów takich jak taksówkarz, zawodowy kierowca, przewoźnik. Jego utrata wiązałaby się zatem z brakiem zatrudnienia. Okazuje się, że prawo jazdy stracić możemy nie tylko przez nieuwagę, lub rozmyśle nieprzestrzeganie przepisów. Niektóre popularne leki zawierają w sobie składniki, po których zażyciu nie można siadać za kółkiem. Wśród nich są między innymi leki na astmę, których chorzy nie mogą przestać stosować z dnia na dzień. 

QUIZ: Zapomniane zawody PRLu i dawnej Polski - część 2

Pytanie 1 z 10
Sprzedawca obsługujący saturator – nieodłączny element krajobrazu PRLu. Co oferował nam człowiek z wózkiem posiadającym aparat do saturacji?

Prawo jazdy stracisz przez leki na astmę. Jak to możliwe? 

Jeśli zażywasz jeden z dobrze znanych leków na chorobę, którą jest astma, możesz utracić prawo jazdy. Chodzi o Ventolin, który zawiera Salbutamol, przez co podczas badań wychodzi, że w organizmie znajdują się śladowe ilości amfetaminy, mimo że sprawdzany nigdy jej nie zażywał. Przyjmowanie leku ma więc wpływ na nasze możliwości kierowania pojazdem i zmniejsza sprawność psychomotoryczną. Taką sytuację opisał portal prawodrogowe.pl. Po dwóch kontrolach kierowca stracił prawo jazdy, a jego przykład jest przestrogą dla wszystkich. Chociaż cała sprawa skończyła się po myśli kierowcy, to MSWiA pozostaje nieugięte. Dokument należy odebrać zawsze, jeśli istnieje możliwość, że kierowca jest pod wpływem środków odrzucających lub alkoholu. 

Leki, a prowadzenie auta - jak zapobiec utracie prawa jazdy? 

MSWiA wydało decyzję w sprawie jazdy po zażyciu leków na astmę. Zgodnie z nią przyjmowanie środków nie może zostać uznane za okoliczność łagodzącą. Zawsze należy sprawdzać zalecenia z recepty oraz skład leków, które przyjmujemy, by i dla nas jazda nie skończyła się mandatem.