Środa Popielcowa - co się wtedy robi? Środa Popielcowa, zwana także Popielcem, jest pierwszym dniem Wielkiego Postu zgodnie z kalendarzem katolickim. Środa Popielcowa 2018 wypada 14 lutego (jest świętem ruchomym obchodzonym co roku między 5 lutego a 10 marca). Jakie obrzędy towarzyszą Środzie Popielcowej? Czy tego dnia należy iść na mszę do kościoła?
Środa Popielcowa - post
W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Co dokładnie to oznacza? Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego osoby od 14. roku życia nie mogą jeść mięsa, a osoby między 18. a 60. rokiem życia muszą ograniczyć liczbę posiłków (zjeść tylko jeden obfity posiłek w ciągu dnia).
W 2018 do Wielkanocy przygotowywać zaczniemy się dość wcześnie. W tym roku święta rozpoczniemy już 30 marca. Jednym z dni Wielkiego Tygodnia jest oczywiście tak zwany Wielki Piątek, który poprzedza wielkanocną sobotę i niedzielę. To najważniejszy czas w roku dla katoli
Środa Popielcowa - obrzędy
Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy post (okres 46 dni do Wielkanocy bez wliczania niedziel). To dla wiernych okres pokuty, dlatego między innymi od rozpoczęcia Wielkiego Postu nie należy urządzać hucznych imprez, a dzień przed Środą Popielcową jest ostatnim dniem karnawału. W Środę Popielcową ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem - tradycyjnie pozyskiwanym z ubiegłorocznych palm wielkanocnych - właśnie na znak pokuty.
Środa Popielcowa - święto nakazane
Czy w Środę Popielcową należy iść do kościoła? To pytanie zadaje sobie wielu wiernych. Okazuje się jednak, że Popielec nie jest tzw. świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają tego dnia obowiązku uczestnictwa w mszy świętej.