Smog w Polsce stał się realnym problemem. Specjaliści od ochrony środowiska ostrzegają, że tak źle nie było już od wielu lat. W ostatnich dniach stężenie szkodliwych substancji w powietrzu zostało przekroczone w niektórych miastach nawet o kilkaset procent. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby nie martwić się o swoje zdrowie.
>> Jak chronić się przed smogiem? 5 sposobów na szkodliwe substancje w powietrzu
Smog w Polsce
Największy problem ze smogiem w Polsce mają aktualnie Kraków i Warszawa. I to właśnie stanem zanieczyszczenia powietrza w tych miastach interesują się dwa największe profile na ten temat na Facebooku. Wyniki pomiarów, wypowiedzi polityków, memy i wiele więcej znajdziecie codziennie na stronach Krakowski Alarm Smogowy i Warszawski Alarm Smogowy. To, że smog w Polsce nie jest wcale wydumanym problemem, starał się też udowodnić w prostym eksperymencie z odkurzaczem i płatkiem kosmetycznym fizyk i popularyzator nauki Tomasz Rożek. Włączone na zaledwie pięć minut na zewnątrz urządzenie zasysało tyle zanieczyszczonego powietrza, że przyczepiony do rury odkurzacza płatek kosmetyczny przybrał czarny kolor. Postanowiliśmy powtórzyć ten eksperyment i niestety efekt był taki sam.
Alarm smogowy
W ostatnich dniach bardzo dużo mówi się o przekroczonych normach stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w konkretnych regionach Polski. Nie należy jednak wpadać w panikę. Warto wiedzieć, że oficjalny alarm smogowy może wydać wyłącznie Główny Inspektorat ochrony środowiska, dlatego jedyne pomiary, którymi powinniśmy się przejmować można znaleźć wyłącznie w raportach dobowych na stronie http://sojp.wios.warszawa.pl/index.php?page=raport-dobowy.
Aplikacja smogowa – mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce
Chcecie wiedzieć jak wygląda mapa jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Stan zanieczyszczenia powietrza w Polsce znajdziecie na stronie http://aqicn.org/map/poland/pl/. Posiadacze smartfonów mogą skorzystać z aplikacji mobilnych i z ich pomocą śledzić stopień zanieczyszczenia powietrza. Oto kilka z nich:
1. Aplikacja Zanieczyszczenie powietrza do pobrania TUTAJ.
2. Aplikacja Jakość powietrza w Polsce na Androida do pobrania TUTAJ.
3. Aplikacja Smok Smog do pobrania TUTAJ.
Smog – co znaczy PM10, PM 2,5, NO2 i SO2?
W doniesieniach na temat bieżącego stanu zanieczyszczeń można się spotkać ze skrótami chemicznymi szkodliwych substancji. Warto wiedzieć, co oznaczają i na co mają wpływ.
PM10 - pył zawieszony, w którego w skład wchodzi m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne oraz pyłki roślin i zarodniki grzybów. Szczególnie szkodliwy dla oczu i układu oddechowego.
PM2.5 - pył zawieszony (drobny) to mieszanina praktycznie tych samych cząstek, co w przypadku PM10, jednak o cztery razy mniejszej średnicy. Groźny dla układu oddechowego i układu krążenia.
NO2 - dwutlenek azotu to toksyczny gaz o silnym zapachu, który bardzo szkodzi na układ oddechowy i odpornościowy.
SO2 - dwutlenek siarki to gaz o gryzącym i duszącym zapachu , który silnie podrażnia drogi oddechowe, czyli nos, gardło i płuca.
Smog MEMY – TOP 5