Smog: objawy chorób, które wywołuje - przekonaj, się, czy sam na nie nie cierpisz! Zanieczyszczenie powietrza wywołane smogiem to w naszym kraju gigantyczny problem, który jak bumerang wraca co roku w okresie jesienno-zimowym. Zgodnie z badaniami Światowej Organizacji Zdrowia Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Sprawdź, jakie dokładnie choroby wywołuje smog i jak rozpoznać ich objawy.
Smog: choroby, na których rozwój wpływa
Smog to bardzo specyficzny rodzaj zanieczyszczenia powietrza. Powstaje w wyniku zmieszania mgły z pyłami pochodzącymi ze spalania w domowych piecach czy spalinami samochodowymi. Stąd też pochodzi jego nazwa: 'smoke' (dym) i 'fog' (mgła). Problem jest na tyle duży, że w Polsce powstały organizacje o nazwie 'Alarm smogowy' informujące m.in. o stopniu zanieczyszczeń w konkretnych miastach i sposobach obrony przed nim.
Na jakie konkretnie choroby wpływa smog? Jak podaje portal pulmonologia.mp.pl, długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku wpływa m.in. na rozwój alergii, niszczy płuca i zwiększa naszą podatność na rozwój chorób wywołanych przez bakterie i wirusy. Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła także pyły zawieszone powietrzu do czynników rakotwórczych, przyczyniających się do rozwoju nowotworu płuc.
Smog: objawy chorób
Jakie objawy mogą oznaczać, że smog zaczął wpływać niekorzystnie na nasz organizm? Pulmonolog i alergolog prof. Jerzy Kozielski wymienia przede wszystkim kaszel, kurcz oskrzeli wywołujący duszności, nasilenie objawów przeziębienia oraz zapalenie spojówek. Prof. Kozielski uważa również, że jedynym sposobem pozbycia się problemu smogu jest wyeliminowanie zanieczyszczeń.
Smog z miesiąca na miesiąc dokucza nam coraz mocniej. Ale to nie tylko nieświeże powietrze zmuszające ludzi do inspirowania się tokijskimi maseczkami. To przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. A co gdyby skutki wdychania smogu można by złagodzić...jedząc? Eksperci
Jak podaje Warszawski Alarm Smogowy, podczas wysokiego stężenia pyłów należy unikać wietrzenia pomieszczeń, przesiąść się z samochodów do komunikacji miejskiej i jak najmniej przebywać na zewnątrz.