Spis treści
Rok szkolny 2022/23 - zdalne czy stacjonarne nauczanie czeka uczniów? Jak będzie wyglądać nowy rok szkolny 2022/2023? Rodzice, nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie zastanawiają się, czy wróci nauka zdalna 2022. Powrót lekcji w trybie na odległość byłby czymś, co znów wywołałoby spore poruszenie. Choć ministerstwo zapewnia, że zrobi wszystko, by do tego nie doprowadzić, to jednak występuje niewielki procent szans wprowadzenia trybu kształcenia online. Pod koniec lipca pisaliśmy, że być może nauka zdalna 2022 wróci przez mróz w szkołach. Wówczas Rzeczpospolita poinformowała, że dyrektor może zamknąć placówkę publiczną, gdy będzie za zimno. Winny miałby być kryzys energetyczny, a co za tym idzie brak możliwości odpowiedniego grzania szkoły tak, by było wystarczająco ciepło: Nauka online w takiej sytuacji to rozsądne rozwiązanie, bo odbiorcom indywidualnym ogrzewanie zostanie wyłączone w ostatniej kolejności. Nauka zdalna w szkole 2022/2023 może być wprowadzona również ze względu na trudną sytuację epidemiczną. Poradnik Zdrowie informował, że kolejna fala wirusa jest w natarciu.
Rok szkolny 2022/23 - zdalne czy stacjonarne?
Jak będzie wyglądać nowy rok szkolny 2022/2023? Zdalne nauczanie sprawiłoby, że uczniowie znów będą zaliczać egzaminy za pośrednictwem kamerki, a także nie będą mieć zajęć wychowania fizycznego. Przeszłość pokazuje, jak brak kontaktu z rówieśnikami oraz brak aktywności fizycznej był bardzo szkodliwy dla najmłodszych. Ostatecznie Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje wprowadzenia tego wariantu. Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 ma miejsce w tradycyjny sposób. Lekcje w kolejnych tygodniach przeprowadzone będą w szkołach. Choć ostatecznie, biorąc pod uwagę podpisane rozporządzenie, każdy z dyrektorów ma możliwość indywidualnego decydowania o tym, kiedy wprowadzona jest nauka zdalna. Warto sprawdzić w swojej szkole, w jakim trybie odbywają się lekcje.
Nauka zdalna 2022/2023 - kiedy?
Nauka zdalna w sytuacji zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów będzie obowiązkowa. To przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zakłada on, że edukacja w trybie na odległość będzie prowadzona w momencie, gdy nie jest możliwe prowadzenie zajęć w tradycyjny sposób na terenie jednostki systemu oświaty. Skąd może wynikać zagrożenie? W związku z nieodpowiednią temperaturą na zewnątrz lub w pomieszczeniach, sytuacją epidemiologiczną, czy innego nadzwyczajnego zdarzenia. O przejściu na tryb nauki zdalnej decydować będą dyrektorzy. Będą też mogli, w uzasadnionych przypadkach, zorganizować zajęcia w innym miejscu tj. Przedszkole, czy Dom Kultury.