Spis treści
- Rok szkolny 2022/23 - zmiany
- Matura 2023 - zmiany w nowym roku szkolnym
- Zmian w szkole nie ma końca, nowy podręcznik do historii, nowe wytyczne - czego będzie się uczyć młodzież w nowym roku szkolnym?
Rok szkolny 2022/23 trudniejszy? Zmiany po wakacjach już teraz martwią uczniów z różnych klas. Tyczy się to zarówno maturzystów, jak i osób zaczynających swoją edukację na poziomie ponadpodstawowym. Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 nie ominą również klas podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zatwierdziło, że obowiązkowa będzie teoretyczna, a także praktyczna edukacja w zakresie obsługi oraz budowy broni palnej. Nauka strzelania w szkole 2022 również jest zatwierdzona przez Przemysława Czarnka. Ma się ona odbywać w ramach rozwinięcia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który jest obowiązkowy w ósmej klasie szkoły podstawowej i pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej. Właśnie starsze klasy mają uczyć się obsługi pistoletu na strzelnicach. Jak będzie wyglądać szkoła 2022/2023?
Rok szkolny 2022/23 - DNI WOLNE. Kiedy nie idziemy do szkoły? [KALENDARZ]
Rok szkolny 2022/23 - zmiany
Zmiany w nowym roku szkolnym 2022/2023 interesują rodziców, ale jednocześnie stresują uczniów. Będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem, jakim jest Historia i Teraźniejszość. Początkowo obejmie on pierwsze klasy szkół ponadpodstawowych. Pozostali uczniowie będą uczyć się dotychczas prowadzoną podstawą programową. Celem przedmiotu HiT jest jest opanowanie zdolności samodzielnej analizy, interpretacji i oceny procesów na bazie pełnego zasobu wiedzy o faktach, osobach i pojęciach. Uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych będą musieli również uczęszczać na lekcje strzelania. Oczywiście, o ile szkoła jest wyposażona w strzelnicę. Każda placówka musi zagwarantować takie miejsce w ciągu najbliższych dwóch lat.
Matura 2023 - zmiany w nowym roku szkolnym
Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 obejmą również maturzystów. Po raz pierwszy przeprowadzona będzie matura w nowej formule. Zdający będą mieć więcej czasu na napisanie, ale jednocześnie zmierzą się z większą liczbą zadań do rozwiązania. Zmiany na maturze 2023 wyglądają następująco:
- Więcej czasu na napisanie: Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym ma trwać 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym ma trwać 180 minut, a na poziomie rozszerzonym też 180 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym ma trwać 210 minut, a na poziomie rozszerzonym również 210 minut (obecnie trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego ma trwać 210 minut (obecnie jest to 180 minut).
- Dodatkowy przedmiot rozszerzony: Aby zdać maturę trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to zarówno egzaminów pisemnych, jak i ustnych). Dodatkowo od 2023 r. abiturienci będą musieli otrzymać co najmniej 30 proc. punktów z pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
- Języki obce długość trwania: Czas trwania egzaminów pisemnych z języka obcego nowożytnego pozostał bez zmian: na poziomie podstawowym 120 minut, na poziom rozszerzonym 150 minut, na poziomie dwujęzycznym 180 minut.
- Przedmioty ścisłe długość trwania: Czas trwania egzaminów pisemnych z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie pozostaje bez zmian - wynosi 180 minut.
- Trzy egzaminy pisemne: Uczniowie będą musieli oni obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne będą na poziomie podstawowym, chętni będą mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego i ustnego.
Zmiany dotyczą również matury ustnej 2023. Zadania na egzaminie ustnym będą jawne, ale jednocześnie będzie ich więcej do wylosowania. Czas na odpowiedź wyniesie 10 minut.
Zmian w szkole nie ma końca, nowy podręcznik do historii, nowe wytyczne - czego będzie się uczyć młodzież w nowym roku szkolnym?
Posłuchaj podcastu "Śliwką w kompot".
Listen to "Historia i teraźniejszość" on Spreaker.