Rok szkolny 2019/2020 - zmiany, z jakimi do czynienia będą mieli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice będą naprawdę duże. Zdaniem wielu, nowy rok szkolny może być prawdziwym sprawdzianem dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i zaproponowanej przez nich reformy szkolnictwa. Jak wiadomo, jedną z największych zmian będzie całkowite zniknięcie szkół gimnazjalnych i przyjęcie do szkół średnich dwóch roczników jednocześnie. To jednak niejedyne nowości, które odróżniają rok szkolny 2019/2020 od jego poprzedników. Co jeszcze czeka uczniów?
Rok szkolny 2019/2020 - zmiany
Rok szkolny 2019/2020 będzie prawdziwie przełomowym dla polskiego szkolnictwa. Uczniowie z całej Polski rozpoczną go już w poniedziałek, 2 września 2019 roku. Najbardziej rewolucyjną zmianą jest niewątpliwie ta, że do szkoły średniej przyjdą podwójne roczniki. Do liceów, techników i szkół zawodowych rekrutowali się zarówno absolwenci gimnazjum, jak również szkół podstawowych. Wszystko przez decyzję o zlikwidowaniu szkół gimnazjalnych. Taka sytuacja spowodowała, że w niektórych placówkach podjęto decyzję o wydłużeniu zajęć nawet do godziny 19:30, by móc zrealizować w całości narzucony program.
W tym roku szkolnym, uczniowie będą musieli też dłużej czekać na wakacje, aniżeli miało to miejsce w roku 2018/2019. Otóż, zgodnie z opublikowanym przez MEN harmonogramem, zakończenie roku szkolnego 2020 będzie miało miejsce 26 czerwca 2020 roku. W poprzednim roku, w związku z Bożym Ciałem, podjęto decyzję o skróceniu go do 19 czerwca.
12 września w życie wejdzie również ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowe przepisy zapewnią im między innymi dostęp do stomatologa. W przypadku braku takiego specjalisty w placówce, będzie ona podpisywała kontrakt z którymś z zewnętrznych gabinetów na terenie miasta. Usługi będą finansowane ze środków publicznych.
Zmiany czekają również uczniów szkół zawodowych. W życie wejdzie staż uczniowski, umożliwiający uczniom techników i szkół branżowych I stopnia, niebędących młodocianymi pracownikami zdobywanie doświadczenia w rzeczywistych warunkach pracy. Uczeń odbywający staż otrzymał będzie miesięczne wynagrodzenie, chyba że strony umowy postanowią, że będzie on bezpłatny. Od 2020 r. egzamin zawodowy w części pisemnej będzie przeprowadzany w sposób elektroniczny, natomiast podczas egzaminu praktycznego/ustnego, o bezpieczeństwo uczniów zadbają asystenci techniczni.
Istotną i wciąż wzbudzającą wiele emocji kwestią jest również strajk nauczycieli. W roku szkolnym 2019/2020 pojawią się zmiany w Karcie Nauczyciela, m.in. gwarantujące podwyżkę ich wynagrodzeń o 9,6%, jednak zdaniem ZNP to wciąż za mało. W dniach od 1 do 15 września Związek Nauczycielstwa Polskiego będzie prowadzić sondaż wśród pedagogów, w którym zdecydują oni, jaką formę powinny przyjąć ich dalsze protesty.