Podręczniki

i

Autor: k_kapica_afk/Polska Press/East News

Rok szkolny 2019/2020 - 6 trudności, z którymi muszą zmagać się uczniowie

2019-09-05 12:34

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął się na dobre. Ku niezadowoleniu setek tysięcy uczniów, w poniedziałek 2 września w polskich szkołach rozległ się dźwięk dzwonka. Jeszcze na długo przed jego rozpoczęciem, rok szkolny 2019/2020 wzbudzał wiele kontrowersji. Wszystko przez przeprowadzoną reformą szkolnictwa, która weszła w życie. Na ESKA.pl stworzyliśmy listę 6 najważniejszych trudności, które po wakacjach mogą napotkać polscy uczniowie. Sprawdźcie już teraz.

Rok szkolny 2019/2020 - zmiany, jakie są efektem przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy szkolnictwa, mogą jeszcze zaskakiwać polskich uczniów, którzy dopiero rozpoczęli kolejny etap swojej edukacji. Najbliższych 10 miesięcy pokaże, czy podjęte działania okazały się właściwe. Zdecydowanie, największą ze zmian jest całkowita likwidacja szkół gimnazjalnych i przyjęcie do szkół średnich podwójnych roczników. Na jakie trudności mogą jeszcze natknąć się nauczyciele, rodzice oraz przede wszystkim uczniowie?

1. Podwójne roczniki

Rok szkolny 2019/2020 to pierwszy, kiedy absolwenci ostatniej klasy gimnazjów i szkół podstawowych spotkają się w jednej szkole. Zmiana ta oznacza realizowanie dwóch programów przez nauczycieli oraz przyjęcie dużo większej ilości uczniów do poszczególnych placówek.

2. Strajk nauczycieli

Rok szkolny 2018/2019 zakończył się ogólnopolskim strajkiem nauczycieli. W sierpniu 2019 roku, Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że pedagodzy ponownie planują strajkować w sprawie poprawienia warunków ich pracy. We wrześniu przeprowadzony zostanie sondaż, w którym nauczyciele zdecydują, czy chcą zorganizować strajk i w jakiej formie.

3. Wydłużone lekcje

W związku z przyjęciem podwójnych roczników, w kilku szkołach średnich zmianie uległ plan lekcji. Mianowicie, godziny zajęć zostały wydłużone nawet do godziny 19:30. Dla wielu uczniów, szczególnie dojeżdżających do szkoły, to prawdziwy problem.

4. Zajęcia od samego rana

Zajęcia do późnego wieczora to niejedyny efekt uboczny przyjęcia podwójnych roczników do szkół średnich. W wielu szkołach zadziałało to wręcz odwrotnie, bowiem lekcje zaczynają się nawet o 7:30 rano. Również w tym przypadku największy problem mają uczniowie dojeżdżający z pobliskich miejscowości

5. Wakacje prawie do końca czerwca

W porównaniu do poprzednika, rok szkolny 2019/2020 skończy się tydzień później. Zgodnie z harmonogramem podanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakończenie roku szkolnego będzie miało miejsce 26 czerwca 2020 roku.

6. Deklaracja przystąpienia do egzaminu zawodowego

Zmianie ulegnie również przeprowadzenie egzaminu zawodowego. W nowym roku szkolnym egzamin zawodowy w części pisemnej będzie przeprowadzany on-line, a podczas praktycznego/ustnego, o bezpieczeństwo uczniów zadbają asystenci techniczni. Wskazane zostały również konkretne terminy składania deklaracji: 15 września i 7 lutego.