Kiedy pierwsze lekcje? Początek roku szkolnego 2017 - 2018

i

Autor: fot. REPORTER szkolne ławki

Rok szkolny 2018/19 ZMIANY - czy ministerstwo je wprowadzi?

2018-08-29 12:25

Czy nauczyciele i uczniowie powinni się spodziewać wprowadzenia zapowiadanych zmian w roku szkolnym 2018/19? Odpowiadamy na ESKA.pl.

Rok szkolny 2018/19 - zmiany na ten rok już od dawna były zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wśród pomysłów było między innymi wydłużenia przerw do 10 minut, podział przedmiotów i obowiązkowe szafki dla każdego ucznia. Czy ministerstwo wprowadzi wszystkie te zmiany? Warto się tego dowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Rok szkolny 2018/19 - ile dni nauki, a ile wolnego?

Zmiany w roku szkolnym 2018/19 - co na to samorządy?

Ministerstwo Edukacji Narodowej miało w planach wprowadzenie kilku poważnych zmian w roku szkolnym 2018/19. Miały to być:

  • Ustalenie minimalnego czasu przerwy na 10 minut
  • Wydłużenie przerwy obiadowej do 40 minut
  • Podział przedmiotów na ważniejsze i mniej ważne
  • Zapewnienie szafek wszystkim uczniom
  • Zapewnienie apteczki pierwszej pomocy w każdej klasie

Jak donosi Rzeczpospolita, większość tych zmian nie zostanie jednak wprowadzona w roku szkolnym 2018/19. Sprzeciwiły się temu samorządy. Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, MEN musiał zrezygnować ze swoich pomysłów.

Rok szkolny 2018/19 EGZAMINY - daty najważniejszych testów dla uczniów

Przerwy nie zostaną wydłużone, gdyż uczniowie musieliby wcześniej zaczynać i później kończyć lekcje. Byłoby to uciążliwe szczególnie dla tych, którzy muszą dojeżdżać do szkoły wiele kilometrów. Długość przerw będzie więc zależała od decyzji dyrektora. Z podobnego powodu nie zaakceptowano pomysłu wydłużenia przerwy obiadowej do 40 minut.

Ferie zimowe 2019 - DATY dla województw [KALENDARZ]

Nie będzie też podziału przedmiotów na ważniejsze i mniej ważne. Dyrektor będzie miał jedynie obowiązek takiego ułożenia planu, by odpowiadał możliwościom uczniów do wysiłku intelektualnego.

Upadł też projekt mówiący o obowiązkowych szafkach i apteczkach w każdej klasie. Zdaniem samorządów, byłoby to za drogie. Apteczka będzie w tylko w gabinecie pielęgniarki, pokoju nauczycielskim i sekretariacie. Zamiast szafek, zostaną zaś wyznaczone miejsca, gdzie uczniowie będą mogli zostawiać swoje rzeczy - na przykład regały w klasie.

Kiedy zmiany w szkołach?

Wszystko wskazuje na to, że 3 września 2018 rok szkolny rozpocznie się na starych zasadach. Nie wiadomo, czy i kiedy wspomniane zmiany wejdą w życie. Jedyną pewną kwestią jest zaś wprowadzenie programu Stołowka+ w 2022 roku.