Sala lekcyjna w szkole

i

Autor: Karol Porwich/East News

Rewolucja w szkołach! Koniec z 45-minutowymi lekcjami i pięcioma dniami nauki?!

2022-02-14 11:14

Gotowi na prawdziwą rewolucję w polskim szkolnictwie? Koniec z 45-minutowymi lekcjami, zamiast zeszytów smartfony i tylko cztery dni nauki w tygodniu. To tylko kilka ze zmian, jakie czekają uczniów szkół podstawowych położonych na terenie Wodzisławia Śląskiego. Władze miejskie twierdzą, że takie rozwiązanie tylko zwiększy kreatywność najmłodszych.

45-minutowe lekcje odejdą do lamusa? O planie dotyczącym skrócenia lekcji w szkołach podstawowych dyskutuje się już od dłuższego czasu. Niebawem uczniowie, jak również ich rodzice i nauczyciele, będą mogli przekonać się, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście skuteczne. Jak podaje Gazeta Wyborcza, do 2026 roku w położonym na terenie województwa śląskiego Wodzisławiu Śląskim zrealizowany ma zostać proces transformacji cyfrowej i sposobu kształcenia. Strategia polegającą na wprowadzeniu licznych zmian w funkcjonowaniu trzynastu placówek oświatowych ma być wprowadzana etapami. Zdaniem miejscowego magistratu plan ten ma wielkie szanse na powodzenie, ponieważ stawia na nowoczesność, wykorzystując w pełni dynamiczny rozwój techniki i technologii. Jednym z założeń jest umożliwienie uczniom korzystania ze smartfonów podczas zajęć dydaktycznych, co w tradycyjnych szkołach jest niedozwolone. Jakie jeszcze zmiany czekają na uczniów w związku z oświatową rewolucją w Wodzisławiu Śląskim?

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!

Sonda
Zmiany w szkole - jesteś za?

Krótsze lekcje w szkołach

Jak podają redaktorzy GW, szkoły mają zostać zaopatrzone w nowoczesny sprzęt informatyczny i oprogramowanie, które umożliwi nauczycielom poszerzenie swoich kompetencji, a uczniom przyswajanie wiedzy we współczesny, bardziej atrakcyjny sposób. W szkołach podstawowych nastąpi też odejście od 45-minutowych lekcji, a liczba dni spędzonych w placówce zostanie zmniejszona z pięciu do czterech. Jednym z założeń planu jest też kładzenie nacisku na nauki ścisłe i nauczanie projektowe. Zmianie ma ulec również system sprawdzania wiedzy uczniów.

Planujemy ograniczyć testy z tradycyjnymi ocenami na rzecz testowania, ale z indywidualną pracą z uczniem, omawiania zdobytej wiedzy i wskazania elementów do poprawy. Planujemy ograniczyć istniejący model kartkówek i sprawdzianów - zapowiedział prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

Myślicie, że taka rewolucja w szkołach rzeczywiście przełoży się na zwiększenie kreatywności wśród uczniów?