"Wspólna Niepodległa" była wydarzeniem, które miało nie tylko uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ale także podkreślić bogactwo i różnorodność kulturową naszego kraju. Wydarzenie odbyło się w ważnym historycznie miejscu - na warszawskiej Cytadeli - w tej niezwykłej przestrzeni tradycja spotkała się z nowoczesnościąw której tradycja spotkała się ze współczesnością. To muzyczne spotkanie zorganizowane zostało przez Stołeczną Estradę oraz Kayax, a patronat nad nim objął Prezydent m.st. Warszawy wraz z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.
Prezydent Warszawy powitał publiczność
Koncert otworzył prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski, który powitał wszystkich zgromadzonych tymi słowami:
Spotykamy się dzisiaj w Święto Niepodległości, dzień absolutnie niezwykły. 106 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Dzisiaj chcemy uczcić wszystkich tych, którzy się do tego przyczynili. (...) Pokazaliśmy wtedy i pokazujemy teraz, że jesteśmy niezniszczalni
-powiedział prezydent prosto ze sceny, tuż przed rozpoczęciem koncertów.
16 artystów wystąpiło na warszawskiej Cytadeli
Na scenie przy warszawskiej Cytadeli pojawiło się 16 artystów, reprezentujących różne regiony Polski. Każdy z nich zaprezentował utwory, które sięgają korzeniami do polskiej tradycji ludowej, choć wykonane zostały w unikalnych, współczesnych aranżacjach. Za przygotowanie tych aranżacji odpowiedzialny był Jan Smoczyński, który wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów stworzył muzyczną oprawę tego wyjątkowego wydarzenia.
- Sarsa (Pomorskie)
- Marika (Podlaskie)
- Grzegorz Hyży (Wielkopolskie)
- Igor Herbut (Dolnośląskie)
- Tatiana Okupnik (Łódzkie)
- Jarecki (Łódzkie)
- Kasia Moś (Śląskie)
- Skubas (Lubelskie)
- Filip Grodowski (Małopolskie)
- Michał Szpak (Podkarpackie)
- Natalia Nykiel (Warmińsko-Mazurskie)
- Sara James (Lubuskie)
- Mariusz Lubomski (Kujawsko-Pomorskie)
- Reni Jusis (Zachodniopomorskie)
- Lanberry (Mazowieckie)
- Józefina (Świętokrzyskie)
Entuzjastyczne reakcje publiczności
Publiczność zgromadzona na warszawskiej Cytadeli dała się porwać muzyce, a reakcje były pełne entuzjazmu. Utwory zaprezentowane przez artystów przybliżyły piękno polskiego folkloru, który urzekł swoim ponadczasowym charakterem. Każdy z regionów Polski, reprezentowany na scenie, wprowadzał publiczność w niepowtarzalny klimat i zabierał w podróż, pełną barw i emocji. Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy wydarzenia z nostalgią wsłuchiwali się w przygotowane w oryginalny sposób, pieśni.