Dla tegorocznych maturzystów, ale nie tylko, rozpoczyna się kolejny etap edukacyjnej podróży – studia wyższe. Rekrutacja na studia 2024/2025 już ruszyła, warto więc przyjrzeć się terminom. W tym artykule omówimy kluczowe terminy, zasady oraz najważniejsze kwestie związane z rekrutacją, abyś mógł świadomie podjąć decyzję o swojej edukacji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile procent trzeba mieć na studia? Jaki wynik na maturze 2024?
Dokładne terminy rekrutacji na uczelnie wyższe w roku akademickim 2024/2025
Wyniki matur ogłaszane są zazwyczaj 9 lipca 2024 roku, a studenci mają kilka dni na ich wprowadzenie do systemu, zgodnie z harmonogramem rekrutacyjnym. W Polsce rekrutacja na studia 2024/2025 odbywa się głównie online w okresie od 1 marca 2024 do 31 października 2024 roku. Na przyszłych studentów czeka szeroki wybór miejsc na studiach licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich na ponad 1800 kierunkach studiów.
Terminy rejestracji wyników maturalnych są różne na poszczególnych uczelniach. Wato śledzić aktualności. Już teraz niektóre uczelnie podają daty I oraz II tury rejestracji wyników maturalnych, a także przedstawiają krok po kroku, jak dokładnie rekrutować, oraz jakie dokumenty złożyć. Warto mieć również na uwadze, że nieco różni się rekrutacja dla osób, które pisały egzaminy dojrzałości w starej, jak i nowej formule.
Rekrutacja na studia 2004/2025 - punktacja
Progi punktowe są zróżnicowane i zależą od konkretnej uczelni oraz kierunku studiów. Nie ma jednej uniwersalnej reguły – czasem decyduje tylko dobra matura, innym razem konieczne są dodatkowe egzaminy czy rozmowy kwalifikacyjne.
Podstawą do obliczenia punktów są wyniki z matury, szczególnie z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Uczelnie stosują system wagowy, biorąc pod uwagę różne przedmioty maturalne. Dodatkowe punkty mogą być przyznawane za osiągnięcia w konkursach, sportach, certyfikaty językowe, czy też za udział w działalności społecznej.
Kandydat, który jeszcze nie zna wyników swojej matury i nie ma dokumentu stwierdzającego uprawnienia do podjęcia studiów, wypełnia formularz rejestracyjny jedynie podając informacje o przedmiotach i poziomach egzaminów. Dopiero po otrzymaniu wyników maturalnych, wypełnia brakujące dane w swoim koncie, i robi to do ostatniego dnia rejestracji na wybrany kierunek studiów.