Rekordowe temperatury w styczniu zawdzięczamy napływowi ciepła z południowego zachodu. Tak ciepło jeszcze nie było. Synoptycy podkreślają, że temperatury w Polsce w styczniu 2023, to ogromne zaskoczenie dla naszego klimatu. Rekord ciepła jest wynikiem powietrza zwrotnikowego, które napłynęło do Polski znad Hiszpanii. Słynne polskie powiedzenie mówi, że Nowy Rok jaki, cały rok taki. Czy w takim razie zima już całkowicie odpuściła? Miłośnicy białego puchu zastanawiają cię, czy spadnie jeszcze śnieg, a młodzież, która już niedługo rozpocznie ferie zimowe liczy na to, że styczeń i luty przyniosą temperatury i opady, które umożliwią im spędzenie wolnego czasu na nartach lub sankach. Na szczęście mamy dla Was dobrą wiadomość - to jeszcze nie koniec zimy.
Dni wolne od szkoły 2023. Kiedy nie idziemy do szkoły? [DATA, TERMINY]
Rekordowe temperatury w Polsce
Padł nowy rekord krajowy temperatury dla stycznia. W Głuchołazach (opolskie) po godzinie 3 nad ranem było aż 18,7 stopnia Celsjusza. Z kolei w Warszawie temperatura maksymalna wyniosła 18,9 st. C i utrzymała się przez kilkadziesiąt minut. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyznał, że tak ciepło jeszcze nie było.
Pierwszego dnia roku padł rekord ciepła dla stycznia z 1999 roku, a w wielu miastach rekordy ciepła dla całego okresu zimowego.
Mamy jednodniowe termiczne lato w samym środku zimy. Anomalia termiczna wynosi ponad 15 st. C. Jest to niespotykana sytuacja w naszym klimacie.
W pierwszy dzień 2023 roku mieliśmy także do czynienia z największą anomalią w Polsce. Średnie odchylenie temperatur było wyższe o ponad 10°C od normy dla okresu bazowego 1991-2020.
Horoskop na 2023. Dla trzech znaków zodiaku ten rok będzie wyjątkowy!
Styczeń 2023 - czy spadnie śnieg?
Wiele osób zastanawia się, czy w styczniu będzie jeszcze zima. Prognoza pogody na 2023 rok wskazuje, że pierwszy tydzień stycznia przyniesie prawdziwą, wiosenną aurę. Na zachodzie kraju termometry pokażą nawet 18 st. C. Najchłodniej będzie na zachodzie. Mieszkańcy powinni przygotować się na około 11-12 st. C. Choć temperatury nadal będą wysokie, to z każdym kolejnym dniem powrót zimy będzie coraz bardziej prawdopodobny. Do Polski napłynie zimne powietrze, które będzie odpowiedzialne za ochłodzenie. W drugim tygodniu 2023 roku powinniśmy przygotować się na opady deszczu ze śniegiem.