Pamiętasz Boże Narodzenie w PRL-u?

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Quiz

Quiz. Święta w PRL-u. Jeśli nie żyłeś w tamtych czasach, nie masz szans! Uwaga na ostatnie pytanie

2024-11-23 10:40

Święta w PRL-u miały specyficzny, niepowtarzalny klimat, na który wpływały zarówno okoliczności polityczne, jak i ograniczenia gospodarcze tamtych lat. Choć tradycje świąteczne, jak Wigilia, choinka czy wspólne kolędowanie, były podobne do tych kultywowanych dziś, to jednak były też elementy, które czyniły święta w PRL-u wyjątkowymi. Sprawdź, czy pamiętasz, jak wtedy obchodzono Boże Narodzenie.

Okres PRL-u w Polsce to czas licznych ograniczeń i ciągłych braków na półkach sklepowych. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w PRL-u kojarzył się często z długimi kolejkami oraz kombinowaniem, jak zdobyć trudno dostępne produkty, gdyż wiele produktów, które dziś są dostępne od ręki, wówczas należało do towarów luksusowych. Ich zdobycie wymagało cierpliwości i często "znajomości". Było to zatem nie tylko wyzwanie logistyczne, ale wręcz polowanie na produkty, które nie zawsze udawało się dostać, nawet po wielu godzinach stania w kolejkach. Wyprawy po zakupy świąteczne były częścią życia codziennego i dla wielu miały wręcz rytualny charakter. Mimo tak trudnego okresu w historii naszego kraju Polacy potrafili wprowadzić w domu prawdziwą atmosferę ciepła i radości. Jeśli żyliście w czasach PRL-u, z pewnością nie będziecie mieć problemu z rozwiązaniem naszego quizu!

Quiz. Święta w PRL-u. Jeśli nie żyłeś w tamtych czasach, nie masz szans

Pytanie 1 z 15
Jakie owoce były rarytasem podczas Bożego Narodzenia w PRL-u?
ŚWIĘTA W PRL. OHYDNY KARP w WANNIE do ZARŻNIĘCIA. Historia z Koprem
Stalin zamiast dzieciątka? Dziadek Mróz zamiast Świętego Mikołaja? Bareja bez Barei? O tym jak władze socjalistyczne próbowały wyręczyć Grincha i ukraść święta, usłyszycie w kolejnym odcinku „Historii z Koprem” Sławomira Kopra. Program współprowadzi Katarzyna Łuczyńska autorka książki „Grzeszna i święta”. Więcej ciekawostek poznacie w książkach Sławomira Kopra Wydawnictwa HARDE dostępnych na VIVELO http://bit.ly/4370KIv
Historia ze Sławomirem Koprem